مازوخیسم چیست؟

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۸:۲۶ کد خبر: ۱۶۵۶۰۷ دسته بندی: خبرگزاری‌ها و نشریات، فضای مجازی

انحراف مازوخیسم نقطه‌ مقابل سادیسم یا دیگر آزاری است. یک فرد سادیستیک از آزار واذیت کردن دیگران لذت می‌برد، اما یک انسان مبتلا به “مازوخیسم” از عذاب و شکنجه ای که خودش متحمل می‌شود لذت کسب می‌کند.

به گزارش گروه فضای مجازی ، انحراف مازوخیسم نقطه‌ مقابل سادیسم یا دیگر آزاری است. یک فرد سادیستیک از آزار واذیت کردن دیگران لذت می‌برد، اما یک انسان مبتلا به “مازوخیسم” از عذاب و شکنجه ای که خودش متحمل می‌شود لذت کسب می‌کند. افرادی که به این نوع انحراف مبتلا هستند بشدت تمایل دارند که چه به وسیله‌ خود و چه از طرف دیگران، آزار ببینند یا حتی شکنجه شوند. کامیابی روانی این بیماران، جز با زجر و آزار دیدن حاصل نمی‌شود.

مازوخیسم روانی

مازوخیسم روانی حالتی است که در زندگی عادی مردم دیده می‌شود. بعضی افراد در زندگی، خود را از هر لحاظ در اختیار فرد محبوب خویش قرار می‌دهند و هر نوع خفتی را که از طرف وی به آنها تحمیل شود، می‌پذیرند. اگر روابط از مرز تجاوز کند و جنبه‌ ارباب و غلامی پیدا کند و یکی از طرفین تا حدی که برده‌ای از اربابش اطاعت و فرمان‌برداری می‌کند، بنده‌وار خواست‌های طرف مقابلش را اجابت کند، می‌توان گفت که به انحراف مازوخیسم روانی دچار شده است.

مبتلایان به این نوع مازوخیسم، جز دشنام و خفت و خواری چیزی نمی‌طلبند و زخم زبان، اهانت و ناسزا آنها را به اوج می‌رساند. مازوخیست‌های روانی، تا زمانی که از کسی دشنام نشنیده‌اند یا شخصی آنها را تحقیر نکرده است، ناراحت و ناآرامند. بسیاری از زنان جوان و تحصیل‌کرده و برومندی که با مردانی به مراتب پست‌تر از خود ازدواج می‌کنند مبتلا به مازوخیسم روانی هستند. این زنان در برابر قوی‌ هیکل بودن مرد که صفتی به اصطلاح بارز به شمار می‌رود، کلیه‌ معایب و نقایص اخلاقی و ذاتی او را بسادگی نادیده می‌گیرند.

به طورکلی می توان گفت که منحرف مازوخیست، یک انسان خفت‌طلب و اهانت‌جو است و به هر ترتیبی که بتواند خود را به دیگری تسلیم می‌کند تا تمایلات روانی خود را اقناع کند.

مازوخیسم احساساتی   

بعضی از افراد مبتلا به مازوخیسم که معمولأ کمرو، نادان و بی‌سواد هم هستند، از آشکار شدن انحراف خویش خودداری می‌کنند و به درون خود پناه می‌برند. این افراد می کوشند با تجسم صحنه‌های مختلف مازوخیسم از راه فکر و خیال، تمایلات غیر‌ عادی خود را نشان دهند. این دسته از منحرفان را مازوخیست های احساساتی و انحراف آنها را مازوخیسم احساساتی گویند.

مازوخیسم فیزیولوژیک   

مازوخیسم فیزیولوژیک که حادترین و واقعی‌ترین وجه مازوخیسم است حالتی است که انسان را وا‌ می‌دارد تا از احساس درد و رنج، لذت ببرد و بدن خود را با اشتیاق در معرض زجر و درد و عذاب قرار دهد. برای شخصی که به انحراف مازوخیسم فیزیولوژیک مبتلاست، درد مفهوم خود را از دست داده و حتی لذت و شعف می‌شود. مبتلایان به این نوع مازوخیسم که تعدادشان از مبتلایان به دو نوع دیگر بیشتر است، از آزار‌های بدنی مانند شکنجه، پاره شدن پوست و گوشت و یا سوختن بدن‌شان لذت می برند و چنانچه اقدامی برای درمان آنها صورت نگیرد، سرانجام خود را هلاک خواهند ساخت.

/انتهای پیام/
: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: آستان


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

18 پاسخ به “مازوخیسم چیست؟”

 1. هدیه گفت:

  نوشته ی جالب و آموزنده ای بود. ممنونم

 2. الناز گفت:

  سلام مطلب خوبی بود لطفا منابع رو دقیق تر بذارید ممنون

 3. ناشناس گفت:

  ممنون

 4. امیررضا گفت:

  ممنون از مطالبتون

 5. ناشناس گفت:

  چه ترسناک

 6. ناشناس گفت:

  مطلب خوبی بود، ممنون امروز یک مطلب جدید یاد گرفتم

 7. ناشناس گفت:

  ممنون از توضیحات

 8. ناشناس گفت:

  وحشتناک

 9. علی گفت:

  متاسفانه حقیفت است با این افراد سر وکار داشته ام همگی دعا کنیم برای شفایشان

 10. ناشناس گفت:

  طرف میسوزونه خودشو بعد لذت میبره!؟

 11. ناشناس گفت:

  مطلب مختصر و خوبی بود. ممنون

 12. M.k گفت:

  لطفا یک روانشناس خوب برای مازوخیسم فیزیولوژیک معرفی کنید مازوخیسم فیزیولوژیک رو ۶ ساله دارم

 13. ناشناس گفت:

  سلام مطالبتون عالی بود لطفا برای درمانش بابدچکارکنن این نفرات

 14. محدثه گفت:

  مطالب بسیار مفید بودن

 15. سپیده گفت:

  ممنون از مطالبتون

 16. M گفت:

  خیلی چیزه بدی

 17. سادات گفت:

  منم اینجوریم چه کنم؟

 18. Tina گفت:

  مطلب خوبی بود.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.