معرفی عمارت روغنی بوشهر +تصاویر

۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۹:۰۱ کد خبر: ۳۹۴۲۸۲ دسته بندی: خبرگزاری‌ها و نشریات، فضای مجازی

عمارت دهدشتی (عمارت روغنی بوشهر) یکی از آثار تاریخی موجود شهر بوشهر است .

به گزارش گروه فضای مجازی ، عمارت دهدشتی (عمارت روغنی بوشهر) یکی از آثار تاریخی موجود شهر بوشهر است و خیابان انقلاب ضلع شمال غربی مسجد امام واقع شده است.

معرفی عمارت دهدشتی بوشهر
این عمارت در عصر قاجار توسط حاج غلامحسین دهدشتی که تاجر روغن بوده احداث گردیده است و به عمارت دهدشتی مشهور شده است.عمارت دهدشتی به لحاظ معماری از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و از چهار طبقه تشکیل شده است که اکثر ساختمان های بافت قدیم بوشهر در دو طبقه و تعداد انگشت شماری در سه طبقه بوده است عمده مصالح تشکیل دهنده آن را گچ، سنگ های مرجانی، آهک، چوب ساج و صندل تشکیل می دهد.

معرفی عمارت دهدشتی بوشهر
پوشش سقف این بنا از چوب صندل است، سقف اتاق پذیرایی نقاشی رنگ و روغن شده است که برگرفته از نقاشی اروپایی است تزئینات و گچبری بسیار زیبایی در داخل اتاق ها و سیستم درب و پنجره ها بکار گرفته شده است که توجه هر بینده ای را بخود جلب می نماید.

معرفی عمارت دهدشتی بوشهر
همچنین گره چینی هلال ها، درها، کنده کاری روی اتاق ها و پنجره های دیواری از عوامل تزئین است. شیشه های رنگی باعث تلطیف نور و زیبایی ساختمان شده است. ساختمان دارای چند ارسی زیبا با گره چینی و شیشیه های رنگی است. عمارت دهدشتی کاربری تجاری، مسکونی داشته است و هم اکنون این عمارت به مرکز تحقیقات و موزه معماری تبدیل شده است.

عمارت دهدشتی از ویژگی‌های معماری سنتی بوشهر برخوردار است از جمله اینکه پس از باز شدن در و دروازه ورودی خانه و قلعه، دیواری برای جلوگیری از دید مستقیم و جدا کردن اندرونی با بیرونی ساخته می‌شده است یا پرده‌ای ضخیم یا گلیمی، کار این دیوار را انجام می‌داده است. سکوی کنار در ورودی از دیگر خصوصیات معماری بناهای این منطقه است که همچون سایر عناصر با کارکردی خاصی تعریف و ساخته شده است. این سکو با این هدف مورد استفاده قرار می‌گرفت که مهمان می‌توانست در انتظار باز شدن در نشسته و رفع خستگی کند.

 


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *