سرکرده داعش دستگیر شده است؟

۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۲:۳۳ کد خبر: ۴۲۸۵۶۴۳ دسته بندی: بین الملل، آسيا، اقيانوسيه
سرکرده داعش

مقام‌های ترکیه امروز مدعی شدند القرشی سرکرده جدید داعش در این کشور بازداشت شده است.

خبرگزاری میزان – طبق گزارش وبگاه شبکه «بلومبرگ»، کردند سرکرده جدید داعش در این کشور بازداشت شده است که طبق گفته مقامات ارشد ترکیه سرکرده جدید داعش در یک عملیات ضد تروریستی اخیر در استانبول دستگیر شده است.

براساس اعلام این مقامات پلیس ضد تروریسم و ​​مأموران اطلاعاتی مردی را بازداشت کردند که معتقدند از زمان کشته شدن سرکرده قبلی گروه تروریستی داعش طی عملیات آمریکا در سوریه در ماه فوریه، رهبری این گروه را برعهده داشته است.

پایگاه خبری ترکیه‌ای «اودا تی‌وی» نیز اعلام کرده است که، مرد دستگیر شده «ابوالحسن القرشی» است ، بدون اینکه بگوید چگونه به این اطلاعات دست یافته است.

بلومبرگ همچنین در این راستا افزود: به طور مستقل نمی‌تواند هویت مرد بازداشت شده توسط مقامات ترکیه را تأیید کند.

اودا تی‌وی، نیز گزارش داد که، مقامات ترکیه روز پنجشنبه گفتند «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور از بازداشت القرشی مطلع شده و انتظار می‌رود شخصاً در روزهای آینده دستگیری وی را اعلام کند.

یک منبع امنیتی ترکیه نیز به اسکای نیوز عربی خبر داده است که، نیروهای امنیتی این کشور، ابوالحسن القرشی،رهبر جدید گروه تروریستی داعش را دستگیر کرده اند.

این منبع امنیتی در این راستا افزود : مقامات ترکیه چند روز پیش ابوالحسن القرشی را در جریان یک عملیات امنیتی ویژه دراستانبول دستگیر کردند.

وی پیش بینی کرد: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور، پس از نشست شورای امنیت ملی ترکیه که در آنکارا برگزار میشود، جزئیات روند این عملیات را اعلام می کند.

از سوی دیگر خبرگزاری بلومبرگ نیز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که سرکرده جدید داعش در شهر استانبول ترکیه دستگیر شده است و پلیس و اطلاعات ضد تروریسم مردی را که معتقدند رهبری داعش پس از کشته شدن رهبر سابق این سازمان تروریستی در فوریه گذشته به عهده داشت، دستگیر کرده اند.

پایگاه خبری «اودا تی وی» ترکیه با افشای هویت فرد بازداشت شده، اعلام کرد وی ابو الحسن القرشی نام دارد .

اما گفتنی است که، بلومبرگ هنوز نتوانسته هویت فرد بازداشت شده توسط مقامات ترکیه را تأیید کند.

یک منبع آگاه ترک به اسکای نیوز نیز خبرداده است که ابولحسن القرشی سرکرده گروه تروریستی داعش ابوالحسن القرشی طی یک عملیات  اطلاعاتی ویژه در استانبول دستگیر شده است ، به این ترتیب وی نخستین رهبر این گروه به شمار می آید که زنده دستگیر می شود .

برخی منابع مطلع نیز در گفت وگو با رویترز یادآوری کردند نام واقعی رهبر جدید داعش جمعه عوض البدری است و وی یک تبعه عراق و برادر بزرگ البغدادی است . منبع امنیتی غربی نیز تایید کرد که این فرد واقعا برادر البغدادی است ولی درباره اینکه کدامیک بزرگتر هستند اطلاعاتی ارائه نداد.

به رغم این هنوز اطلاعات دقیقی از رهبر کنونی داعش در دست نیست و مشخص نیست که ابوالحسن القرشی واقعا رهبری این گروه را در خفا بعهده دارد یا فرد دیگری این وظیفه را برعهده دارد.

درباره البدری اطلاعات زیادی در دست نیست ولی وی از افراد نزدیک به گروههای افراطی در عراق است که در پی حمله آمریکا به این کشوردر سال ۲۰۰۳ شکل گرفتند .

یک مسول امنیتی در عراق درباره البدری گفت: این فرد یک فرد افراطی است که در سال ۲۰۰۳ به گروههای تندرو عراق پیوسته و آنچه درباره او گفته می شود این است که همراه دائمی البغدادی و مشاور وی در مسائل شرعی  بوده است .

به گفته وی البدری مدتهای طولانی رییس محلس شورای داعش بوده ، مجلس شورا یکی از گروههای تصمیم گیر در خصوص رویکردها و استراتژی های این گروه بوده که درصورت کشته شدن یا بازداشت شدن خلیفه، جانشین وی را تعیین می کرده است .

هشام الهاشمی کارشناس عراقی امور داعش در تحقیقی که درباره این گروه در سال ۲۰۲۰ منتشر کرد نوشت البدری رییس این مجلس شورا (متمل از ۵ نفر ) بوده است.

مسولان امنیتی و تحلیلگران عراقی پیش از باداشت این رهبر داعش گفته بودند: رهبر جدید داعش ادامه راه اسلاف خود را درنظر دارد و در پی انجام حملات تروریستی در مناطق مختلف عراق و سوریه است ، البته وی راه و روش و نگرش خاص خود را دراین زمینه دارد.

یکی از مسولان امنیتی عراق به رویترز گفت البدری اخیرا از طرق مرزهای سوریه به داخل عراق آمده است .

گزارش یک گروه نظارت بر تحریمهای سازمان ملل در دسامبر گذشته اعلام کرد: البدری منابع مالی بسیار زیادی در اختیار دارد .

این گزارش حاکی است وی ۲۵تا ۵۰ میلیون دلار منابع مالی داعش را در اختیار دارد ، البته هزینه های داعش بسیار بیشتر از درآمدهای این گروه است ،درآمدهایی که از طریق باجگیری، ربودن افراد وطلب فدیه برای آزادیشان ، غارت و …روشهای مشابه بدست می آیند.

یک مسول امنیتی عراقی  می گوید: البدری دو برادر دیگر هم دارد که یکی از آنها از سالها پیش  در بازداشت دستگاه امنیتی عراق بسر می برد ولی از محل زندگی یا اختفای برادر دیگر وی اطلاعی دردست نیست البته به احتمال زیاد وی نیز عضو گروههای افراطی است.

انتهای پیام/


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.