صبر و شکیبایی لازمه غلبه بر فتنه‌ها و توطئه‌های دشمن/ از معاهدات و کنوانسیون‌های دشمنان نباید خود را در ضیق و حصر ببینیم/ تا زمانی که جهاد گری‌ها و ایثارگری‌ها در جامعه وجود دارد وعده الهی محقق خواهد شد/ دشمن هیچ زمانی دست از دشمنی خود برنخواهد داشت

۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۹:۴۴ کد خبر: ۴۴۳۹۷۳ دسته بندی: حقوق و قضا، قضایی

حجت‌الاسلام و المسلمین خطیب با اشاره به ادامه آیات سوره مبارکه نحل صبر و شکیبایی را لازمه غلبه بر فتنه‌ها دانست و گفت: داوند در این آیه شریفه تأکید می‌کند که از مکر، حیله، فتنه، توطئه، فریب، تصمیم‌های جمعی، معاهدات و کنوانسیون‌های دشمنان و هرآنچه که شما را در مقابل عمل انجام شده قرار می‌دهند نباید خود را در ضیق و حصر ببینیم.

صبر و شکیبایی لازمه غلبه بر فتنه‌ها و توطئه‌های دشمن/ از معاهدات و کنوانسیون‌های دشمنان نباید خود را در حصر ببینیم/ تا زمانی که جهاد گری‌ها و ایثارگری‌ها در جامعه وجود دارد وعده الهی محقق خواهد شد/ دشمن هیچ زمانی دست از دشمنی خود برنخواهد داشتبه گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، حجت‌الاسلام و المسلمین سید اسماعیل خطیب رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه در آیین تکریم و معارفه مدیرکل حفاظت و اطلاعات سازمان قضایی نیروهای مسلح که روز گذشته در سالن غدیر این سازمان برگزار شد، ضمن تسلیت شهادت امام جواد (ع) به بیان فرازی از زندگی این امام بزرگوار پرداخت و با اشاره به جوان بودن و عمر کوتاه امام جواد (ع) اظهار کرد: امام جواد (ع) جوان‌ترین امام با ۲۵ سال سن و ۱۷ سال دوره امامت بود، عمر کوتاهی که در زمان خودش تا به امروز شعاع نورانیتش ادامه دارد.

وی با بیان اینکه در آیات قرآن وجود مبارک حضرت عیسی (ع) و حضرت یحیی (ع) و نبوت در طفولیت را از وحی خدا شنیده بودیم؛ اما مردم شیعه با وجود مبارک امام جواد (ع) این نمونه عینی را دیدند، گفت: در همین عمر کوتاه و با توجه به اینکه سال آخر ولایت عهدی و شهادت امام رضا (ع) با پیروزی‌های مکرر مأمون در قسمت‌های مختلف چه بر علیه همسایگانش و چه بر علیه حکومت مرکزی امین برادرش، مصادف شد این پیروزی‌ها فشار را بر شیعه و آل رسول خدا زیادتر کرد.

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه با بیان اینکه برخی از امامزادگان و شهدایی که از آن دوران در ایران عزیز وجود دارد مربوط به سال آخر ولایتعهدی و شهادت امام رضا (ع) است، قتل عام تعداد قابل توجهی از اولاد رسول خدا در ساوه، بیماری حضرت معصومه (س) و ارتحال آن حضرت در قم و قتل عام کاروان سادات در شیراز که حضرت احمدبن موسی پیش قراول آنها بود را به عنوان مصادیقی از شهدای آن دوره عنوان کرد.

این مسئول عالی قضایی افزود: در آن دوره فشار مضاعفی بر شیعه وارد شده بود و کسانیکه به نحوی به موسی‌بن جعفر (ع) و امام رضا (ع) منتسب بودند تحت فشار و قتل عام شدیدی قرار گرفتند. از طرفی مامون قدرت مطلقه شده بود و خلافت را در دست گرفت. عمر زیادی هم بعد از خلافتش نکرد و به دوره معتصم عباسی رسید که دوره معتصم دوره فشار برهمه مسلمانان بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین خطیب به تفاوت‌های دوره حکومت مأمون و معتصم پرداخت و بیان داشت: مأمون یک ظواهری را در برخورد با مردم رعایت می‌کرد، شرایطی را برای اینکه پشتوانه این امپراطوری بزرگ اسلامی را حفظ کند در اختیار داشت و راه و روش‌های سیاست‌ورزی را به خوبی انجام می‌داد ولی معتصم فردی بود که شرایط نظامی و سخت همراه با استبداد و خودرأیی او را بنحوی بار آورده بود و به حکومت رسیدنش باعث شد که جو خفقان و دیکتاتوری افزایش پیدا کند و در این دوران یک آقای بزرگواری (امام جواد (ع)) از سن ۷-۸ سالگی به مدت ۱۷ سال امامت کرد.

وی خاطرنشان کرد: در این ۱۷ سال امامت امام جواد (ع)، مأمون بر اساس سیاستی که داشت تمام تلاش خود را در بدنام کردن امام به کار گرفت. در مجالس، مناظره‌ها و بحث‌های مختلف برنامه‌هایی را طراحی کرد حتی شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد در مدینه و در میان اولاد موسی‌بن‌جعفر (ع) و رواتی که از زمان امام صادق (ع) و امام موسی کاظم و امام رضا (ع) جزء خواص شیعه بودند به تفرقه‌افکنی پرداخت.

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه ادامه داد: این تخم فتنه‌افکنی را در این دوران با تمام تلاش، دشمنان به کار گرفته‌اند؛ اما به مرقومه رهبر معظم انقلاب در کتاب انسان ۲۵۰ ساله، امام جواد (ع) پایه گذار بحث‌های آزاد در میان جامعه اسلامی بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین خطیب بیان داشت: وقتی دشمن موفق نشد به این شخصیت از جایگاه علمی و با فتنه‌گری در میان خودی‌ها لطمه‌ای وارد کند، متوسل به اهرم سم و شهادت شد و حضرت امام جواد (ع) در سن ۲۵ سالگی با انگور مسموم و توسط همسرش به شهادت رسید.

وی با اشاره به حدیثی از امام جواد (ع) که در برگیرنده ویژگی‌های اهل بیت (ع) است، تصریح کرد: امام جواد (ع) می‌فرمایند مخزن علم خدا پیش ماست و علم غیب هم در دست ماست، آنچه که مربوط به گذشته و آینده خواهد شد در اختیار ماست، برهان و حکمت و علم و استدلال و دانش‌های مختلف نیز مخزنش در دست ماست. ما وصی تمام پیغمبران هستیم و بندگانی که جایگاه کرامت پیدا کرده و به مقام ارجمندی رسیدند و در نزد خدای تبارک و تعالی و مردم محبوب و محمود شدند ما هستیم.

این مسئول عالی قضایی بیان داشت: این ویژگی‌ها، بزرگترین خصوصیتی است که انحصاراً در اختیار شیعه اهل بیت (ع) می‌باشد و به کسانی رسیده است که در طول عصر غیبت، نیابت، مرجعیت و رهبری را در میان شیعه به عهده داشتند و امروز عنایاتی که از ناحیه خداوند می‌بینید بستگی به وجود همین علمای بزرگ و نوابی دارد که صادقانه، خالصانه، عالمانه و حکیمانه مروج فرهنگ و حدیث و حکمت و علم و دین و فضل ائمه هستند و امروز تجلی آن را در وجود پربرکت حکیم و رهبر عزیزمان و مرجع عالیقدرمان می‌بینیم.

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه با تأکید بر اینکه دشمن هیچ زمانی دست از دشمنی خود برنخواهد داشت، ادامه داد: نعمت‌هایی که خدا به ما عنایت کرده هر روز با یک تهدیدهایی هم رو بر خواهد بود همانطور که شیطان به ذات الهی برای فتنه‌گری قسم خورد امروز ایادی او از جن و انس و تمام عواملش در این جهت تلاش خواهند کرد.

این مسئول عالی قضایی با اشاره به آیاتی از سوره مبارکه نحل که نعمت‌های مختلفی که خداوند به انسان عطا کرده را برشمرده است، افزود: خداوند در سوره مبارکه نحل پس از شمردن نعمت‌های مختلف که بیش از ۴۰ مورد آن را پشت سر هم در این سوره نقل کرده است می‌فرماید دشمنی‌ها، اذیت‌ها و آزارها سرجای خود است و باید قدر این نعمت‌ها را بدانیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین خطیب با اشاره به ادامه آیات سوره مبارکه نحل صبر و شکیبایی را لازمه غلبه بر فتنه‌ها دانست و تصریح کرد: خداوند می‌فرماید صبر و شیکیایی و بردباری پیشه کن که عنایت خداست و صبر و شکیبایی را نیز خداوند به تو می‌دهد و این فتنه ها، تهدیدها، توطئه‌ها، نفوذها، فشارها و تحریم‌ها نباید ما را محزون کند و دشمنی‌های مشرکین، کفار و دشمنان اسلام نباید ما را نگران کند.

این مسئول عالی قضایی ادامه داد: خداوند در این آیه شریفه تأکید می‌کند که از مکر، حیله، فتنه، توطئه، فریب، تصمیم‌های جمعی، معاهدات و کنوانسیون‌های دشمنان و هرآنچه که شما را در مقابل عمل انجام شده قرار می‌دهند نباید خود را در ضیق و حصر ببینیم.

وی تصریح کرد: خداوند می‌فرماید اگر این ویژگی‌ها را داشته باشیم خداوند وعده می‌دهد که “اِنَّ اللهَ مَعَ الَّذینَ اتَّقَوا وَ الَّذینَ هُم مُحسِنُون‌” یعنی حق متعال همواره ‌پشتیبان، حامی، کمک کار و یاور کسانی است که تقوی پیشه می‎کنند و نیکوکار هستند.

رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه تقوی پیشه کردن و نیکوکاری را مرکز ثقل همراهی خداوند با انسان دانست، بنابراین آنچه را که در این روزگار می‌گذرد مصداق همین ‌آیات و وعده‌های الهی است و علم و حکمت و غیبش در اختیار ائمه (ع) است و تا زمانی که این پیروی، جانفشانی، رهرو‌ی‌ها، جهاد گری‌ها، ایثارگری‌ها و صبر و بردباری در جامعه وجود دارد وعده الهی محقق خواهد شد و امدادهای خدای تبارک و تعالی نازل خواهد شد به گونه‌ای که رهبر عزیزمان با این اطمینان از پیروزی و نصرت اسلام و اینکه دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، سخن می‌گویند.

این مسئول عالی قضایی اصلاح در درون، ارتقای سلامت، جلب اعتماد عمومی و رضایت مردم و برخورد با فساد را از جمله تکالیفی که بر عهده مجموعه حفاظت و اطلاعات است برشمرد و گفت: فساد چون خوره‌ای است که بر جان مجموعه می‌افتد و آرام آرام فعالیت خود را گسترش می‌دهد بنابراین هیچ اغماضی در این رابطه مطرح نیست.

حجت‌الاسلام و المسلمین خطیب در پایان خاطرنشان کرد: گزارشات حفاظتی و تذکرات به مجموعه‌ها جنبه صیانتی دارد و در مورد گزارشاتی که مشخص شود در آن خلافی صورت گرفته است و فرد مرتکب تخلفاتی شده پرونده تشکیل خواهد شد و برخورد قاطع می‌شود و هیچ ملاحظه کاری در کار نبوده و نخواهد بود.


لینک کوتاه چاپ