سایه بحران انرژی و رکود اقتصادی بر سر کشورهای اروپایی

۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۷:۳۷ کد خبر: ۴۴۵۰۶۱۵ دسته بندی: بین الملل
قطع صادرات گاز روسیه دولت‌های اروپایی را برای یافتن منابع انرژی جایگزین به تکاپو انداخته و باعث ترس از قطع برق و رکود اقتصادی شده است

قطع صادرات گاز روسیه دولت‌های اروپایی را برای یافتن منابع انرژی جایگزین به تکاپو انداخته و باعث ترس از قطع برق و رکود اقتصادی شده است

خبرگزاری میزان – کاهش شدید عرضه گاز روسیه، که قبلاً حدود ۴۰ درصد گاز مورد نیاز اتحادیه اروپا را تامین می‌کرد، دولت‌های اروپایی را برای یافتن منابع انرژی جایگزین به تکاپو انداخته و باعث ترس از قطع برق و رکود اقتصادی شده است.

به گزارش «رویترز»، روسیه تحریم‌های اعمال شده غرب بر مسکو را دلیل اختلال در صادرات گاز مقصر می‌داند.

اگرچه صادرات گاز از طریق خط لوله «نورد استریم ۱» متوقف شده، اما صادرات گاز روسیه از طریق اوکراین به اروپا، اگرچه بسیار کاهش یافته، همچنان ادامه دارد.

«ریس ماروتو»، وزیر صنعت اسپانیا، گفت که در صورت لزوم، الزام شرکت‌های انرژی‌بر به تعطیلی در زمان اوج مصرف، گزینه‌ای در زمستان امسال است.

اپراتور شبکه ملی توزیع برق فنلاند، «فینگرید»، به فنلاندی‌ها هشدار داده که باید برای قطع برق آماده باشند.

«کارهو وویما اوی»، یک شرکت فنلاندی تامین برق، با انعکاس اختلالات ایجاد شده در سراسر قاره اروپا، اعلام کرد که به دلیل افزایش شدید قیمت برق، به ورشکستگی رسیده است.

بانک مرکزی آلمان، به تازگی اعلام کرد که اقتصاد آلمان در حال کوچک شدن است و احتمالاً در ماه‌های زمستان با کاهش یا سهمیه بندی مصرف گاز، وضعیت بدتر خواهد شد.

«دوارته کوردیرو»، وزیر محیط زیست و انرژی پرتغال نیز اعلام کرده که ما هر روز با مشکلاتی در زمینه تامین گاز روبرو هستیم.

انتهای پیام/


لینک کوتاه چاپ