امیرعبداللهیان: اتهام ارسال سلاح از سوی ایران برای استفاده در جنگ اوکراین بی اساس است

۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۱:۰۴ کد خبر: ۴۵۳۹۴۰۷ دسته بندی: بین الملل، سیاست خارجی

وزیر امور خارجه ارسال سلاح از سوی کشورمان به روسيه برای استفاده در جنگ اوکراین را اتهامی بی اساسی دانست.

خبرگزاری میزان – حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و آنتونیو گوترش، دبيركل سازمان ملل در یک گفت‎وگوی تلفنی به تبادل نظر در خصوص موضوعات مورد علاقه پرداختند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‎وگوی تلفنی با تشریح دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص تحولات مرتبط با جنگ اوکراین، ریشه این جنگ را در سیاست غلط توسعه ناتو به شرق ارزیابی کرد و ارسال سلاح از سوی کشورمان به روسيه برای استفاده در جنگ اوکراین را اتهامی بی اساسی دانست که با هدف مشروع جلوه دادن کمک های تسلیحاتی غرب به اوکراین صورت می‎گیرد.

امیرعبداللهیان مدعیان و منتقدان کشورمان در این خصوص را آغازگران و استمراردهندگان جنگ اوکراین دانست و بار دیگر مخالفت جمهوری اسلامی ایران در زمینه ارسال سلاح به طرفین این جنگ که نتیجه آن وارد آوردن خسارات جانی و مالی فزاینده به دو طرف است را مورد تاکید قرار داد و بر تلاش مستمر کشورمان برای توقف جنگ بین دو کشور و نیل به صلح پایدار در اروپا تصریح کرد.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به تحولات داخلی در جمهوری اسلامی ایران، اقدامات آمریکا و چند کشور معدود غربی در زمینه تشویق به اغتشاش و ترور در ایران و با بکارگیری اطلاعات نادرست و سوء استفاده هدفمند از سازوکارهای بین المللی را تشریح کرد.

امیرعبداللهیان همچنین با تاکید بر اینکه تهران دیپلماسی و گفت‎وگو را بهترین گزینه می‎داند، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در برابر سایر گزینه ها هرگز دست بسته نخواهد بود.

آنتونیو گوترش، دبيركل سازمان ملل نیز در این تبادل نظر تلفنی تلاش خود برای تداوم گفت‎وگوی منطقه ای را مورد تاکید قرار داد و از حمایت و نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در این مسیر قدردانی کرد.

دبیرکل سازمان ملل ابراز امیدواری کرد تلاش‎های تهران برای توقف جنگ در اوکراین، منجر به برقراری آتش بس و حل مشکل شود.

وی همچنین ابتکار جمهوری اسلامی ایران در تشکیل کمیته ملی برای رسیدگی به حوادث داخل ایران را اقدامی پسندیده دانست .

گوترش با تاکید بر اینکه گفت‎وگو و دیپلماسی راه کار مناسب حل مشکلات منطقه و جهان است، از نقش جمهوری اسلامی ایران در کمک به حل سیاسی بحران یمن قدردانی کرد و نیاز به استمرار نقش آفرینی کشورمان در این زمینه را مورد تاکید قرار داد.

طرفین در این تماس تلفنی آخرین وضعیت مذاکره برای لغو تحریم و همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی و تهران را مورد توجه قرار دادند.

انتهای پیام/


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *