قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور: دریافت ۶۱۶ مقاله علمی در اولین همایش ملی «ارتقای شفافیت »/ نگاه متفاوت سازمان بازرسی در مبارزه با فساد

۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۳:۰۷ کد خبر: ۴۵۴۶۳۹۶ دسته بندی: قضایی، معاونت ها و سازمان ها

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور و دبیر اولین همایش ملی «ارتقای شفافیت » از دریافت ۶۱۶ مقاله علمی به دبیرخانه این همایش خبرداد.

خبرگزاری میزان – احمد رحمانیان در نشستی خبری با اشاره به برگزاری اولین همایش ملی «ارتقای شفافیت » از شفافیت به عنوان بستری نظارتی یاد کرد که حس دیده شدن از سوی عموم مردم را به وجود می‌آورد و انحرافات و فساد را کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه اگر این بستر نظارتی ایجاد و ارتقا یابد، به ‌تبع آن خودکنترلی و مشارکت مردم در عرصه حکمرانی افزایش  و فساد کاهش می یابد؛ ادامه داد: شفافیت مطمئن‌ترین راه ایجاد مانع در برابر فساد است و سبب افزایش اعتماد در میان مردم و نهادها می‌شود.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور با تاکید بر اینکه این اقدام رئیس سازمان بازرسی کل کشور در انتخاب موضوع همایش علمی ارتقای شفافیت، نشان از عزم سازمان بازرسی کل کشور در مبارزه با فساد با نگاهی به رویکردهای جدید نظارتی و ایجاد پشتوانه­ های دانشی در اقدامات سازمانی دارد، افزود: با برگزاری این همایش علاوه بر نمایش اراده جدی سازمان در ارتقای شفافیت باهدف فسادستیزی، ایده‌ها و طرح‌های صاحبان فکر و اندیشه درمورد نحوه کاربست و پیاده‌سازی شفافیت و همچنین نحوه ورود و مواجهه سازمان بازرسی کل کشور به مسائل حوزه فساد اداری گردآوری خواهد شد.

رحمانیان اظهار کرد: این همایش با تدوین محورهایی هدفمند و  فاصله گرفتن از طرح مباحث صرفاً تئوری، مجامع علمی و دانشگاهی سراسر کشور را به یک چالش علمی با رویکرد حل مسئله فراخوانده که امید است ماحصل آن ایده‌ها و طرح‌های علمی و کاربردی برای سازمان بازرسی کل کشور در میدان اجرا و مطالبه گری شفافیت از دستگاه‌های اجرایی باشد.

وی به برخی از اهداف برگزاری همایش اشاره کرد و افزود:حساس کردن جامعه علمی کشور به مسئله شفافیت و مطالبه‌گری آن باهدف فسادستیزی، اعلان عزم و اراده سازمان بازرسی کل کشور در ارتقای شفافیت معطوف به مبارزه با فساد و بیان مواضع و سیاست‌های سازمان در  این­­خصوص، ایجاد گفتمان و فضای تبادل دانش و اندیشه‌در موضوع ارتقای شفافیت و کاربست آن در فسادستیزی، گردآوری ادبیات موضوع و مقالات علمی در محورهای شش‌گانه همایش، شناسایی طرح‌ها و ایده‌های جدید و کاربردی در موضوع شفاف­سازی و مطالبه گری شفافیت به‌منظور مقابله با فساد و شناسایی محققان و اندیشمندان حوزه شفافیت به‌منظور جلب همکاری و مشارکت آنها درجهت شفاف­سازی و فسادستیزی از جمله مهمترین اهداف این همایش است.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور و دبیر اولین همایش ملی «ارتقای شفافیت » به تشریح محورهای همایش پرداخت و اظهار کرد:­­­ محور اول مباحث نظری مبانی شفافیت و مبارزه با فساد، محور دوم شفافیت و جایگاه آن در ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد از منظر آموزه­های اسلامی، محور سوم تجربه کشورهای موفق در زمینه شفاف سازی و فسادستیزی، محور چهارم سیاست­ها و راهبردهای اِعمال شفافیت در مبارزه با فساد، محور پنجم پیاده ­سازی و کاربست شفافیت با رویکرد فسادستیزی (پژوهش­های کاربردی، تجویزی و مورد پژوهی)،محور ششم سازمان بازرسی کل کشور مطالبه ­گری شفافیت و ارتقای سلامت اداری است.

وی به عناوین کارگروه­های همایش نیز اشاره کرد و گفت: کارگروه نظارت الکترونیک و شفاف‌سازی جریان امور، کارگروه سازمان بازرسی کل کشور و مطالبه­گری شفافیت از دستگاه‌های اجرایی، کارگروه  نقش سازمان­های مردم‌نهاد، جامعه مدنی، رسانه‌ها، و بخش خصوصی در ایجاد شفافیت در حکمرانی، کارگروه  نقش شفافیت و افشاگری در مقابله با تعارض منافع و عدم اظهار صحیح اموال، منافع و دارایی­ها مسئولین دولتی و کارگروه آسیب‌شناسی قوانین و مقررات مرتبط با شفافیت در عملکرد و امور اجرایی حاکمیت است.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور در بخش دیگری از سخنان خود به برخی اقدامات صورت گرفته در راستای برگزاری این همایش اشاره کرد و ادامه داد:تشکیل شورای سیاستگذاری همایشبه‌منظور تعیین سیاست‌ها و جهات کلی همایش با نظر رئیس سازمان و برگزاری ۱۶ جلسه شورای سیاستگذاری،اطلاع‌رسانی، مکاتبات و تبلیغات گسترده در سراسر کشور به‌منظور جلب همکاری عموم دانشگاهیان، پژوهشگران و متخصصان برای دریافت طرح‌ها و ایده‌های جدید و علمی در راستای پیاده‌سازی و کاربست شفافیت در کشور، استفاده از ظرفیت ۲۰ دانشگاه­ها و مراکز علمی در برگزاری همایش، برگزاری ۱۹ نشست­ و کارگروه­های علمی با هدف ارائه دیدگاه­های اعضای هیأت علمی دانشگاه­ها و بحث و بررسی درخصوص موضوعات هر کارگروه از جمله اقدامات انجام شده است.

وی گفت: استفاده از ظرفیت‌های بازرسی‌های کل استان‌ها در جلب همکاری اساتید و پژوهشگران سراسر کشور و گردآوری آثار علمی منتشره در حوزه شفافیت در کشور از مراکز علمی و دانشگاهی سراسر کشور به‌منظور تجمیع تولیدات پژوهشی در این حوزه نیز از گوشه ای از اقدامات انجام شده است.

رحمانیان از دریافت ۶۱۶ مقاله علمی به دبیرخانه همایش که در نوع خود کم‌نظیر است خبرداد و گفت: تمامی مقالات در دو مرحله ازسوی اعضای کمیته علمی و داوران همایش مورد ارزیابی قرار گرفته و در جلسه­ای با حضور اعضای کمیته علمی همایش، مقالات برگزیده در هر محور شناسایی شده­اند.

به گفته وی کتاب چکیده مقالات همایش به منظور ارائه آن در روز برگزاری همایش در اختیار علاقه­مندان قرار خواهد گرفت و در سایت همایش نیز درج می شود.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور از برگزاری این همایش در ۲۰ آذرماه خبرداد و تاکید کرد: این همایش روز یکشنبه با حضور سران قوا و سایر مسئولان کشوری برگزار می شود.

انتهای پیام/


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *