نوزادان دنیا را چگونه می‌بینند؟

۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۲:۲۰ کد خبر: ۴۸۴۳۸۵ دسته بندی: خبرگزاری‌ها و نشریات، فضای مجازی

دید کودکان تا قبل از سن ۲ سالگی کامل نمی‌شود، اما این در حالی است که مهم‌ترین تغییرات در این زمینه زمانی رخ می‌دهد که آنان هنوز ۱ سالگی را پشت سر نگذاشته اند.

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی ، دید کودکان تا قبل از سن ۲ سالگی کامل نمی‌شود، اما این در حالی است که مهم‌ترین تغییرات در این زمینه زمانی رخ می‌دهد که آنان هنوز ۱ سالگی را پشت سر نگذاشته اند. زمانی که یک نوزاد چشم باز می‌کند و برای اولین بار پیرامون خود را می‌نگرد میزان دید  ۱۲ تا ۲۵ بار کمتر از دید یک انسان بالغ است. در واقع می‌توان گفت نوزاد تصاویر تاری را مشاهده می‌کند.
 

در یک ماهگی نوزاد توانایی تشخیص رنگ‌ها را ندارد. در ۲ ماهگی اندازه مردمک نوزاد بسیار کوچک است، بنابراین نور کمتری را به سمت خود جذب می‌کند، در نتیجه اشیاء به چشم نوزاد تیره‌تر دیده می‌شوند.

جالب است بدانید در ۳ ماهگی نوزاد شروع به تشخیص برخی از اجزای صورت همانند چشم و دهان می‌کنند.
زمانی که نوزاد ۴ ماه اول را پشت سر می‌گذارد قدرت دید آن ۲ برابر شده و دیگر تا ۵ ماهگی ماهیچه‌های چشم نوزاد از قدرت کافی برای ادراک عمیق‌تر فضای پیرامون خود را کسب کرده است.
بعد از گذشت ۶ ماه چشم و ذهن کودک توانایی آن را پیدا می‌کند تا از جهان اطراف خود تصاویری ۳ بعدی را بسازد. دراین سن نوزادن قادرند با چشم خود اشیاء در حال حرکت را تعقیب کنند.
به گفته کارشناسان زمانی که نوزادان چهار دست و پا حرکت کردن را شروع می‌کنند، هماهنگی دست و چشم نوازد تقویت می‌شود. این مهارت به نوزادان در گرفتن اشیاء کمک می‌کند و تا ۹ ماهگی این مهارت را کسب کرده اند.

 


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.