۶۹ درصد “مردم هند” در مرحله نخست انتخابات سراسری شرکت کردند

۲۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۳:۰۲ کد خبر: ۵۰۹۳۹۴ دسته بندی: آسيا، اقيانوسيه، بین الملل

کمیته انتخابات هند در گزارشی اعلام کرد در نخستین مرحله انتخابات پارلمانی (لوک سابها) این کشور که روز پنجشنبه به پایان رسید، ۶۹.۴۳ درصد از افراد واجد شرایط ،رای خود را به داخل صندوق ها انداختند.

به گزارش گروه بین الملل به نقل از نشریه تایمز او ایندیا، بر اساس گزارش کمیته انتخابات هند، در مرحله نخست انتخابات سراسری این کشور، ۷۲.۱۲ درصد از مردها و ۷۱.۹۳ درصد از زنان واجد الشرایط شرکت در انتخابات،رای دادند.

این درحالی است که میزان مشارکت مردم در مرحله نخست انتخابات سراسری سال ۲۰۱۴ هند ۷۰.۶ درصد بوده است.

در میان ایالت های هند، مردم ایالت های لکشا دیپ و بنگال غربی به ترتیب با ۸۴.۹۶ و ۸۳.۷۹ درصد،بیشترین حضور را در انتخابات داشته اند.

از سوی دیگر ایالت های بیهار با ۵۳.۴۷ درصد و جامو و کشمیر با ۵۷.۳۵ درصد در مقایسه با دیگر مناطق این کشور حضور کمتری از مردم در انتخابات را شاهد بوده اند.
مرحله دوم انتخابات هند ۱۸ آوریل (۲۹ فرودین) آغاز خواهد شد. در این مرحله نامزدهای انتخابات در ۱۳ ایالت برای به دست آوردن ۹۷ کرسی پارلمان،رقابت می کنند.
انتخابات سراسری هند یکی از بزرگ ترین انتخابات در جهان محسوب می شود. نارندرا مودی نخست وزیر هند به دنبال پیروزی دوباره در انتخابات سراسری است.

در صف اول احزاب مخالف حزب بهارتیا جانتا پارتی( بی جی پی) به رهبری نارندرا مودی، حزب کنگره به رهبری راهول گاندی است.

وی دولت هند را به فساد، و سیاست های تبعیض آمیز متهم کرده است.
بر اساس گزارش کمیته انتخابات هند، ۹۰۰ میلیون نفر از شهروندان هندی واجد شرایط شرکت در انتخابات سراسری سال ۲۰۱۹ هستند. همچنین ۱۵ میلیون نفر در سنین ۱۸ و ۱۹ سال برای اولین بار در انتخابات هند شرکت می کنند
رای دهندگان برای انتخاب ۵۴۳ نماینده پارلمان به پای صندوق های رای خواهند رفت.

طبق آخرین آمار کمیته انتخابات هند در خصوص احزاب سیاسی، این کشور دارای دو هزار و ۲۹۲ حزب سیاسی می باشد. این احزاب شامل ۷ حزب ملی و ۵۹ حزب ایالتی ثبت شده و شناخته شده در هند می باشند.

 


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.