کاهش چشمگیر میزان مراجعات به مراکز بهداشتی در روزهای تعطیل

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۱:۴۵ کد خبر: ۶۱۹۴۳۶ دسته بندی: جامعه، شهری، سلامت و رفاهی

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران گفت:در روز‌های تعطیل میزان مراجعات به مراکز بهداشتی کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

– طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا زالی امروز شنبه در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی اظهار کرد: تعداد بیماران جدیدی که در بخش‌های عادی بیمارستان‌های تهران با تشخیص بیماری کووید_ ۱۹ بستری شده اند به بیش از ۱۵۷ نفر رسید.

وی همچنین از انتقال ۵۷ بیمار به بخش‌های ویژه بیمارستان‌های پایتخت خبر داد و گفت: خوشبختانه ۱۷۸ بیماری مبتلا به کرونا نیز از بیمارستان‌های تهران مرخص شدند.

کاهش ۸ درصدی مراجعان در روز جمعه

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به این که در روز‌های تعطیل میزان مراجعات به مراکز بهداشتی کاهش چشمگیری پیدا می‌کند خاطر نشان کرد: دیروز در مراکز درمانی نیز با کاهش هشت درصدی مراجعان روبرو بوده‌ایم.

حفظ تعادل بیماری؛ در گروی افزایش ملاحظات بهداشتی

وی ادامه داد: موارد جدید و ترخیص شدگان ویروس کووید_۱۹ این پیام را به ما می‌دهد که این بیماری به تعادل نسبی رسیده و حفظ این تعادل در گرو افزایش ملاحظات بهداشتی مردم تهران است.

زالی ضرورت سطح و بینش بهداشتی از سوی مردم را مورد تاکید قرار داد و گفت: افزایش تردد‌ها و استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی نباید رفتار‌های بهداشتی و هشدار‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

به گفته فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران کماکان شهر تهران به عنوان نقطه کانونی آلودگی مورد توجه است و هرگونه کاهش در رفتار‌های بهداشتی می‌تواند عواقب جدی در پی داشته باشد.

وی تاکید کرد: برای حفظ شرایط تعادل در مبتلایان به کرونا و تسهیل شرایط کاری کادر بهداشتی و درمانی نیازمند توجه بیش از پیش و جدی گرفتن توصیه‌های بهداشتی هستیم.

زالی افزود: بیمارستان‌های سطح شهر تهران خصوصا مراکز دولتی و دانشگاهی از این پس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی میزبان سایر بیماران غیر کرونایی ضمن اجرای طرح غربالگری قبل از اعمال جراحی و روش‌های انتخابی خواهند بود.

وی درباره آمار ۶۲ درصدی توجه مردم استان به پروتکل‌های بهداشتی توضیح داد: هفته پیش آمار رعایت پروتکل‌های بهداشتی مشاغل و مباحث مربوط به بازگشایی هوشمند نسبت به آمار متوسطه استانی کمی پایین‌تر بود که خوشبختانه از یکشنبه هفته پیش تا امروز با همکاری اصناف، مشاغل و با برنامه‌های بهداشت محیطی فشرده هر سه دانشگاه علوم پزشکی مستقر در تهران این آمار رو به افزایش است و قطعا تا هفته آینده هم به حد قابل قبولی خواهد رسید.

وی افزود: البته در تهران دو مشکل در این زمینه وجود دارد که یکی از آن‌ها گستردگی قابل توجه در استان تهران است. زالی ادامه داد: برای مثال تنها در حوزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۴۵ هزار کارگاه وجود دارد، بنا بر این تعداد قابل توجه بخش کارگاهی و کارخانه‌ای استان تهران قابل مقایسه با هیچ استانی نیست.

وی یادآور شد: در تهران علاوه بر کارخانه‌ها و کارگاه‌های بزرگ، کارگاه‌های کوچک و خرد بخش زیادی از صنعت استان را تشکیل می‌دهند و معمولا فضای فیزیکی نسبتا کوچکی دارند و امکان اجرای پروتکل‌ها با شرایط سختگیرانه در آن‌ها کمی مشکل است و نیاز به ارتقای بهداشت حرفه‌ای و افزایش دانش کارفرمایی وجود دارد.

زالی تاکید کرد: در حال بازنگری پروتکل‌هایی هستیم که در تناسب با شرایط فیزیکی کارگاه‌های ما باشند.

هرفرد بی توجه به پروتکل‌های بهداشتی؛ یک سفیر کرونا

وی ضمن قدردانی از افرادی که این پروتکل‌ها را رعایت کرده‌اند، گفت: اگر یک فرد شاغل در حوزه صنعتی و کارگری به ملاحظات بهداشتی توجه نکند خود وی دچار آسیب شده و یا کارفرما دچار مشکل می‌شود، اما اگر در حال حاضر فرد شاغل به پروتکل‌های بهداشتی عمل نکند می‌تواند سفیر ویروس کرونا در بین اعضای خانواده و همچنین همکارانش باشد.

زالی یادآور شد: بنابر این خطر ناشی از عدم رعایت بهداشت فردی و حرفه‌ای مربوط به کرونا در مشاغل با سایر خطرات شغلی در گذشته کاملا متفاوت است و به بازنگری در رفتار شغلی و حرفه‌ای نیاز دارد.

زالی در پایان ضمن تشکر از برخی کارخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی گفت: برخی از این صنایع با راه اندازی سیستم‌های ایمنی و HSE برنامه‌های بسیار خوبی را تدوین طراحی کرده اند که برخی از آن‌ها به دست ما رسیده و در حال همگون سازی این شیوه نامه‌ها هستیم.


لینک کوتاه: https://www.mizan.news/?p=619436

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارز و طلا