تکلیف پرداخت هزینه‌های درمانی فرد آسیب‌دیده در تصادفات غیرعمد چیست؟

۰۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۶:۵۱ کد خبر: ۶۹۵۸۴۲ دسته بندی: حقوق و قضا، مجله حقوقی

در تصادفات غیرعمد تکلیف پرداخت هزینه‌های درمانی فرد آسیب دیده چیست و چه کسی باید هزینه‌های درمانی را تامین کند؟ کارشناسان وکیل‌آنلاین به این پرسش پاسخ داده‌اند.

به گزارش ، پرسش مخاطب وکیل‌آنلاین درباره تکلیف پرداخت هزینه‌های درمانی فرد آسیب‌دیده در تصادفات غیر عمد این است:

سلام و وقت‌بخیر در تصادف غیر عمد، طرفی که آسیب دیده هزینه‌ی سنگین بیمارستانی بابت درمان خودش پرداخت کرده آیا این هزینه توسط فرد ضارب باید پرداخت بشه یا با دیه حساب میشه؟

 
پاسخ کارشناسان وکیل‌آنلاین:
مطابق مقررات مواد ۷۱۴ به بعد کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی شخصی که آسیب وارد کرده است حسب مورد به مجازات حبس به حبس و پرداخت دیه محکوم میشود (مجازات حبس در این ماده قابل تبدیل به جزای نقدی خواهد بود) . در نتیجه هزینه های درمان شخص آسیب دیده از طریق پرداخت دیه قابل جبران خواهد بود و امکان مطالبه هزینه های اینچنینی فراتر از مبلغ دیه وجود ندارد. همچنین لازم به ذکر است به موجب بند الف ماده ۴ قانون بیمه اجباری شخص ثالث در صورتیکه وسیله نقلیه راننده مسبب حادثه دارای بیمه نامه اجباری شخص ثالث باشد پرداخت دیه به عهده بیمه گر (شرکت بیمه) خواهد بود و در صورتیکه وسیله نقلیه راننده مسبب حادثه فاقد بیمه نامه شخص ثالث باشد یا بیمه نامه منقضی شده باشد به موجب بند ب همان ماده ،پرداخت دیه برعهده صندوق تأمین خسارات بدنی خواهد بود و به موجب ماده ۲۵ همان قانون صندوق مکلف است به قائم مقامی از زیان دیده وجوه پرداخت شده را پس از پرداخت از مسبب حادثه مطالبه نماید.
 


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.