روحانی: راه مبارزه با فساد توسعه دولت الکترونیکی و شفافیت است

۰۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲:۳۶ کد خبر: ۷۱۲۰۲۵ دسته بندی: سیاست، مجلس و دولت

رئیس جمهور گفت: راه مبارزه با فساد همین توسعه دولت الکترونیکی و شفافیت است با توسعه دولت الکترونیک مردم با زحمت کمتر خدمات بیشتری دریافت خواهند کرد و مفاسد و رانت‌ها کمتر می‌شود.

– بنا به اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، در جلسه امروز شورای اجرایی فناوری اطلاعات، پنجره‌های واحد صدور مجوز‌های دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین تصویب ایجاد پنجره‌های واحد خدمات کسب و کار در استان‌ها به صورت پایلوت در دو استان خوزستان و بوشهر، راه اندازی شد که از آن می‌توان به عنوان گام نخست دولت برای رفع موانع تولید و حرکت در مسیر اجرای شعار سال نام برد.

رئیس جمهور در این جلسه با تاکید بر تسریع در روند تکمیل و نهایی شدن دولت الکترونیکی، ایجاد شفافیت و دسترسی عمومی به اطلاعات را یکی از راهکار‌های حمایت از کسب و کار‌ها و همچنین رفع موانع از تولید دانست و گفت: با دولت الکترونیکی می‌توان به سرعت این هدف را محقق کرد و امروز با اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید شاهد آن هستیم که بخش زیادی از خدمات به صورت الکترونیکی به مردم ارائه می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در بیستمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات، تسهیل فضای کسب و کار و تسریع در صدور مجوز‌ها را از محور‌های عملی رفع موانع تولید برشمرد که با توسعه دولت الکترونیکی در این دولت در دستور کار قرار داشته و در سال جاری نیز با قدرت پیگیری و ادامه خواهد یافت.

روحانی در ادامه از طرح تحول سلامت به عنوان یکی از اقدامات مهم و ارزشمند دولت یازدهم در زمینه فراگیر شدن خدمات سلامت برای آحاد ملت نام برد و افزود: نتیجه این اقدام بزرگ را در یک سال گذشته در زمینه مقابله با پاندمی کرونا در کشور شاهد بودیم.

رئیس جمهور «سلامت الکترونیکی» را گام دوم طرح تحول سلامت خواند و گفت: با تکمیل سامانه سلامت الکترونیکی که فاز اول آن نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی امروز افتتاح شد، مردم قادر خواهند بود فقط با یک شماره ملی خدمات سلامت خود را دریافت کنند.

دکتر روحانی با بیان اینکه مفاسد یکی از موانع بزرگ تولید است، گفت: راه مبارزه با فساد همین توسعه دولت الکترونیکی و شفافیت است با توسعه دولت الکترونیک مردم با زحمت کمتر خدمات بیشتری دریافت خواهند کرد و مفاسد و رانت‌ها کمتر می‌شود.

رئیس جمهور با قدردانی از دست‌اندرکاران اجرای طرح‌های فناورانه‌ای که امروز افتتاح شدند، اظهار داشت: پشتیبانی واقعی و مانع‌زدایی موثر از مسیر تولید از طریق گسترش دولت الکترونیک قابل انجام است و تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم که تا قبل از پایان دوره فعالیت خود دولت الکترونیک را به نقطه قابل قبولی برسانیم.

رئیس دولت با بیان اینکه امروز به مناسبت افتتاح چندین طرح فناورآنه روز مبارکی بود، گفت: زندگی مردم باید بر مبنای شرایط نوین جهانی بنیان‌گذاری شود. در دولت‌های یازدهم و دوازدهم شاهد بودیم بسیاری از فعالیت‌هایی که قبلا باید با مراجعه حضوری انجام می‌گرفت، صرفا با استفاده از یک موبایل ساده انجام می‌شود.

روحانی با اشاره به اینکه امروز بسیاری از خدمات از طریق فناوری اطلاعات دریافت می‌شود، افزود: زندگی در جهان جدید هوشمند شده و هوشمندسازی هر روز دامنه وسیع‌تری می‌یابد. طبیعی است که استفاده از هر امکان جدیدی مخاطرات جدیدی نیز همراه خود دارد که ضرورت دارد برای مدیریت و کنترل این خطرات آموزش‌ها و کسب آمادگی‌های لازم مدنظر قرار گیرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: فضای مجازی زندگی را آسان‌تر کرده، فعالیت‌ها را سرعت می‌بخشد و بسیاری از مفاسد را از بین می‌برد.

روحانی در ادامه سخنانش با بیان اینکه دولت تدبیر و امید پیش از این دو اقدام بزرگ در عرصه سلامت انجام داده بود که یکی تحول در نظام سلامت و دیگری بیمه همگانی بود و امروز نیز اجرای طرح سلامت الکترونیک آغاز شد. تشکیل پرونده سلامت الکترونیک، اقدامی بسیار مهم و کارآمد در ارتقای نظام سلامت کشور است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در حال گذر از دوره سنتی و قدیمی به دوره استفاده از فناوری‌های نو هستیم و طبیعتا مقاومت‌هایی هم در این مسیر وجود دارد، اما استفاده از فناوری‌های جدید کمک می‌کند که کار‌ها بسیار بهتر و دقیق‌تر انجام شود.

روحانی خاطرنشان کرد: استفاده از فناوری‌های نوین و تشکیل پرونده سلامت الکترونیک برای آحاد جامعه باعث می‌شود که همزمان هم بر کار پزشک به شکلی دقیق‌تر نظارت شود و هم تجویز دارو و اقدامات تشخیصی سامان یابد.

رئیس جمهور گسترش دولت الکترونیک و تحت پوشش قرار دادن همه خدمات دولتی در عرصه الکترونیک را وظیفه بزرگ دولت برشمرد و گفت: بر اساس آمار تنها در سال گذشته یک میلیارد مراجعه حضوری و کاغذی حذف و از طریق سیستم الکترونیک انجام شده است.

روحانی اضافه کرد: گسترش دولت الکترونیک مفاسدی را که در مراجعات حضوری و رودرو ممکن است اتفاق بیفتد از بین می‌برد و باعث ایجاد شفافیت می‌شود. تمام تلاش ما این است که تا قبل از پایان دولت دوازدهم دولت الکترونیک را به نقطه قابل قبولی برسانیم که مفاسد و رانت‌ها کمتر شده و مردم بهتر و راحت‌تر بتوانند خدمات مورد نیاز خود دریافت کنند.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه اگر طرح‌هایی مثل تحول نظام سلامت و گسترش دولت الکترونیک، گسترش اقتصاد دیجیتال و فضای سایبری نبود در دوران کرونا با سختی‌های بیشتری مواجه بودیم، اظهار داشت: هنوز تا عبور از کرونا راه سختی باقی مانده است، اما این دستاورد‌های فناورانه به مواجهه و مقابله موثرتر و راحت‌تر با کرونا خیلی کمک می‌کند.

در جلسه امروز شورای اجرایی فناوری اطلاعات، بهره‌برداری از فاز اول نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی در سراسر کشور، با فرمان رئیس جمهور آغاز شد و همچنین از سامانه‌های

جامع هوشمند تعاونی‌های کشور، سامانه‌های پنجره واحد مجوز‌های کشاورزی، رصد و پایش نهاده‌های کشاورزی، سامانه صدور مجوز‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بازمهندسی مجوزها، پنجره واحد خدمات کسب و کار استانی و پنجره واحد خدمات مالیاتی الکترونیک رونمایی شد. امروز همچنین از وزارت‌خانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور اقتصادی و دارایی و سازمان‌های بیمه سلامت ایرانیان، تامین اجتماعی و بیمه مرکزی ایران به عنوان دستگاه‌های برگزیده در توسعه دولت الکترونیکی و شفافیت با اهدای لوح تقدیر، قدردانی شد.

 

 

تکمیل می‌شود


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.