اسکان تابستانه در خوابگاه‌های دانشجویی ممنوع!

۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۵:۰۱ کد خبر: ۷۴۴۰۷۶ دسته بندی: خبرگزاری‌ها و نشریات، فضای مجازی

اسکان تابستانه دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا با چالش جدی مواجه شده؛ به طوری که اکثر خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌ها حضور دانشجویان را ممنوع کردند.

– دانشجو نوشت: موج جدید بیماری کرونا مانند یک سونامی کشور را مجددا فرا گرفت و فراگیر و ابتلا به این بیماری به گونه‌ای شده که شرایط اکثر شهر‌های کشور در وضعیت قرمز بوده و حتی باعث تعطیلی شهر تهران شد.

اکثر دانشجویان تحصیلات تکمیلی که در این شرایط با مجوز معاونت‌های آموزشی در خوابگاه به سر می‌برند دچار سردرگمی شده و بیشتر دانشگاه‌ها اسکان‌های تابستانه خود را در خوابگاه‌های دانشجویی لغو کردند و این به این معنی است که اطلاعیه‌های دانشگاه‌ها نشان از این دارد که در ایام تابستان اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی ندارند و دانشجویان باید در مهلت مقرر خوابگاه‌ها را تخلیه کنند.

از طرفی با فرا رسیدن دومین ماه تابستان، خانه تکانی خوابگاه‌های دانشجویی آغاز می‌شود و فضا‌های خوابگاهی برای اسکان دانشجویان در سال تحصیلی جدید بازسازی، نوسازی و تجهیز می‌شوند که این مسئله در بسیاری موارد باعث شده است که حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها بسیار محدود باشد حالا نوسازی خوابگاه‌ها و در کنار آن قرمز شدن وضعیت کرونایی شهر تهران و شیوع مجددد کرونا اسکان تابستانه دانشجویان را در خوابگاه‌ها با چالش جدی مواجه کرده است. دانشگاه‌هایی مانند تهران، الزهرا، امیرکبیر، تربیت مدرس، علم وصنعت و علامه و شریف محدودیت‌هایی را در این زمینه اعمال کردند.

شرایط اسکان تابستانه در خوابگاه‌های دانشگاه تهران

دانشگاه تهران یکی از بزرگترین دانشگاه‌های کشور است که به دلیل وضعیت قرمز کرونایی شهر تهران اسکان در خوابگاه‌ها را لغو و آن را منوط به تصمیم ستاد ملی کرونا کرد که در همین رابطه سعید حبیبا، معاون دانشجویی دانشگاه تهران با اعلام ممنوعیت اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی گفت: تا اطلاع ثانوی از اسکان دانشجویان در خوابگاه‌ها معذوریم و تمامی خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه تهران تعطیل است.

وی در خصوص اسکان تابستانه دانشجویان افزود: تا زمانی اعلام ستاد ملی کرونا پذیرش دانشجوی جدید در خوابگاه‌ها نخواهیم داشت و دانشجویانی که از قبل در خوابگاه حضور دارند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند همچنان در خوابگاه‌ها حضور داشته باشند، اما اسکان تابستانه و فراخوان جدید برای پذیرش دانشجویان متقاضی نداریم.

اسکان تابستانه دانشجویان خوابگاهی دانشگاه الزهرا (س) لغو شد

دانشگاه الزهرا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پذیرش دانشجویان خوابگاهی برای اسکان تابستان تا اطلاع ثانوی لغو شد.

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به وضعیت قرمز شهر تهران پذیرش دانشجویان خوابگاهی جدید که با درخواست آن‌ها موافقت شده ممنوع است.

دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی تا عادی شدن شرایط به خوابگاه مراجعه نکنند

معاونت دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی طی اطلاعیه‌ای از دانشجویان درخواست کرد که از مراجعه به خوابگاه‌ها خودداری کنند.

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به تشدید شیوع ویروس کووید ۱۹ و وضعیت قرمز ناشی از آن و بروز موج پنجم و اعمال محدودیت ها، خواهشمند است بمنظور حفظ سلامتی خود و دیگران و استمرار اسکان در خوابگاه‌های دانشجویی، ضمن توجه دقیق به نکات زیر، نسبت به رعایت ملاحظات و موازین بهداشتی ذیل نیز اهتمام لازم را بعمل آورید.

آن دسته از دانشجویان ساکن خوابگاه که طی تابستان ۱۴۰۰ تاکنون به خوابگاه مراجعت ننموده اند و احیانا ” ضرورتی برای حضور آن‌ها در شرایط فعلی وجود ندارد، توصیه می‌شود تا عادی شدن شرایط از مراجعه به خوابگاه خودداری نمایند لذا در صورت نیاز ضروری به حضور در خوابگاه، لازم است حتما” گواهی سلامت معتبر مبنی بر عدم ابتلا به بیماری کرونا از محل سکونت خود و یا آزمایش منفی کرونا ارائه نمایند در غیر اینصورت امکان اسکان میسر نخواهد بود.

لازم به ذکر است با توجه به شرایط فعلی امکان تخصیص و واگذاری خوابگاه به متقاضیان جدید حائز شرایط میسر نمی‌باشد.

دانشجویان علم وصنعت خوابگاه‌ها را تخلیه کردند

دانشگاه علم و صنعت اعلام کرد: اسکان تابستانی دانشجویان مقطع دکتری ورودی‌های ۹۸-۹۷-۹۶ و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ورودی سال ۹۸ این دانشگاه، به صورت پیوسته انجام می‌پذیرد.

به این ترتیب، آن دسته از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت که متقاضی اسکان خوابگاهی در ترم تابستان نیستند، حداکثر تا پایان ۲۹ تیر ماه سال جاری فرصت دارند نسبت به تخلیه اتاق و تسویه حساب خوابگاه خود اقدام نمایند.

دانشگاه علم و صنعت در این اطلاعیه تاکید کرده که عدم مراجعه برای تسویه خوابگاه، به منزله تایید ادامه سکونت در ترم تابستان جاری خواهد بود. همچنین با توجه به وضعیت قرمز تهران، در حال حاضر، امکان اسکان جدید وجود ندارد.

تربیت مدرس مجوز جدید برای اسکان دانشجویان نمی‌دهد

مدیر سلامت و بهداشت دانشگاه تربیت مدرس در نامه‌ای به معاون توسعه منابع و سرمایه انسانی و رییس ستاد آگاه سازی و پیشگیری کرونا بر لزوم توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی در دانشگاه با توجه به شناسایی سویه‌ی دلتا ویروس کووید-۱۹ در کشور تأکید کرد.

در یادداشت محمدرضا رئوفی آمده است: با توجه به وضعیت قرمز کرونایی شهر تهران و شناسایی سویه‌ی دلتا ویروس کووید-۱۹ در سطح کشور که قدرت انتقال و عفونت زایی به شدت بالایی دارد، افزایش تعداد مراجعین مبتلا به کرونا و یا مشکوک به ابتلا (علامت دار) هشداری جدی برای بحرانی شدن شرایط دانشگاه است.

از این رو در راستای کنترل بیماری و حفظ سلامت دانشگاهیان باید در همه بخش‌ها نکاتی مورد توجه قرار گیرد؛ نخست استفاده از ماسک در تمامی مکان‌های عمومی دانشگاه و برخورد با متخلفین، نکته دوم جلوگیری از برگزاری جلسات حضوری حتی با تعداد نفرات محدود، نکته سوم عدم صدور مجوز جدید برای پذیرش دانشجویان متقاضی خوابگاه، کنترل دقیق و مستمر آزمایشگاه‌ها از نظر تعداد نفرات فعال در کلیه ساعات روز جهت جلوگیری از تجمعات و به حداقل رساندن حضور دانشجویان با توجه به شرایط موجود و استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت فضای مجازی جهت کاهش ریسک انتقال بیماری است.

با وجود این تصمیمات دانشگاه‌ها و محدودیت‌های ایجاد شده از سوی ستاد ملی کرونا دانشجویان باید در تابستان جاری بی خیال اسکان تابستانه در خوابگاه‌های دانشجویی شوند و به صورت مجازی و یا راه‌های ارتباطی دیگری ترم تحصیلی خود بگذرانند و یا اینکه منتظر عادی شدن شرایط و بازگشائی مجدد خوابگاه‌های دانشجویی باشند تا بتوانند بدون دغدغه به تحصیل خود ادامه دهند.


لینک کوتاه چاپ