رئیس سازمان توسعه تجارت: کشورهای آفریقایی جزو اولویت‌های صادراتی ما هستند

۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۱:۱۹ کد خبر: ۷۶۴۷۶۸ دسته بندی: اقتصاد، صمت و کشاورزی

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در این سازمان، تدوین برنامه‌ای را بر مبنای یک سری فاکتورها اعم از سیاسی، مسائل توسعه بازار، اندازه، حجم و بلوغ بازار شروع کرده‌ایم.

علیرضا پیمان‌پاک امروز در یک نشست خبری درباره «تحولات اخیر منطقه، چالش‌های پیش روی صادرات و برنامه‌های سازمان توسعه تجارت»، گفت: در رویکرد جدید وزارت «صنعت، معدن و تجارت» و سازمان توسعه تجارت بحث پشتیبانی، پیگیری عملیاتی و اجرایی و همچنین توسعه صادرات را مدنظر داریم.
 
وی افزود: برنامه‌ای را که به‌طور کلان رئیس‌جمهور نیز در خصوص توسعه تجارت با کشورهای همسایه و همسو و همچنین افزایش صادرات داشتند، این افزایش به رونق تولید گره می‌خورد.
 
پیمان پاک تصریح کرد: بسیاری از کارخانه‌های تولیدی ما یا تعطیل است یا زیر ظرفیت فعالیت می‌کنند تورمی که چند سال از ادامه پیدا کرده قدرت خرید مردم را کاهش داده است بنابراین در کوتاه‌مدت نمی‌شود با اتکا به بازار داخلی رونق جدی به وجود آورد.
 
رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت لازمه رونق تولید آن این است که توسعه صادرات را در محصولات تولیدی خود داشته باشیم همچنین باید با اولویت‌بندی، برنامه‌ریزی و پشتیبانی صحیح بتوانیم توسعه صادرات را رقم بزنیم.

وی بیان کرد: با توجه به محدودیت‌هایی که در حوزه نفت، گاز و انرژی وجود دارد هرچقدر بتوانیم منابع ارزی را از توسعه صادرات غیر نفتی ایجاد کنیم عاملی در جهت کمک به دولت برای کنترل و مدیریت بازار ارز، تسهیل واردات مواد اولیه و واردات نهاده‌هایی برای تولید است.

 
پیمان پاک اظهار کرد: با این رویکرد در سازمان توسعه تجارت تدوین برنامه‌ای را بر مبنای یک سری فاکتورها اعم از سیاسی، مسائل توسعه بازار، اندازه، حجم و بلوغ بازار شروع کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: اولویت‌بندی را در کشورهای هدف انجام داده‌ایم، یک سری از کشورها همسایه‌های ایران هستند و برخی از کشورها مثل کشورهای هند، چین و کشورهای آفریقایی جزو اولویت‌های اول ما قرار گرفته‌اند و تعداد آن‌ها مشخص است و برای این کشورها یکسری دالان‌ها و کریدورهای تجاری تعریف کرده‌ایم.

 
پیمان پاک اظهار داشت: چند مجموعه را وزیر صمت به سازمان توسعه تجارت ملحق کرده اند که شامل صندوق ضمانت صادرات، فعال سازی شرکت نمایشگاه‌ها و دفتر مقررات صادرات و واردات است که در حال حاضر صندوق ضمانت صادرات را با صندوق‌های بیمه‌ای متناظر در روسیه متصل کرده‌ایم تا بتوانیم فعالیت‌هایی را برای افزایش پتانسیل بیمه‌ای دو کشور منعقد کنیم.

وی اظهار کرد: سازمان توسعه تجارت مشخص کرده است که چه کشور‌هایی در اولویت قرار دارد و اینکه اولویت‌های کالایی در دو الی سه هفته آینده جمع‌بندی می‌شود که به کشور‌ها چه کالا‌هایی را باید صادر کنیم و در نهایت الزاماتی را که باید دنبال کنیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: تجار ما اکثرا در فصل‌های سرد سال که توسعه صادرات به روسیه اتفاق می‌افتد بر سر موضوع‌های مختلفی شاکی بودند و دو دلیل داشت اینکه جمهوری آذربایجان رقیب ما در بازار روسیه است و این مسئله با بحث چالش‌های سیاسی که به وجود آمده هم‌سو و متناسب شده است از روز اول به دوستان مأموریت دادیم که مسیر‌های جایگزین جمهوری آذربایجان را فعال کنند و دو مسیری که رایزن ما فعالیت خوبی را در ارمنستان انجام داده اند مسیر ارمنستان است.

وی در ادامه گفت: مسیر ارمنستان تا یک ماه آینده تکمیل می‌شود و خود دولت ارمنستان بر روی این مسیر کار می‌کند و کامیون‌های ما از مسیر ارمنستان به گرجستان و از آنجا به روسیه می‌روند و یک تکه‌ای از این مسیر از خاک جمهوری آذربایجان رد می‌شود که دولت ارمنستان این مسیر را تکمیل می‌کند.

پیمان پاک بیان کرد: هفته قبل معاون وزیر راه و شهرسازی به ارمنستان رفتند و آنجا را بازدید کردند و پیشنهاد دادند که دولت ایران آماده همکاری برای تکمیل مسیر است و مسیر دیگری که در سازمان توسعه تجارت به صورت فعالانه بر روی آن کار می‌شود مسیر‌های دریایی است و این فعالیت را پشتیبانی می‌کنیم، زیرا کمک بسیار جدی به توسعه صادرات محصولات کشاورزی به کشور‌های آسیایی و روسیه است.

 

 


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارز و طلا