پزشکان افراد دارای اختلال شخصیتی را عمل زیبایی نکنند

۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۲:۲۸ کد خبر: ۷۷۰۰۱۸ دسته بندی: حقوق و قضا، قضایی و دادگستری

مدیرکل امور کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره تعداد بالای عمل‌های جراحی زیبایی در کشور، گفت: به نظر می‌رسد تعداد اعمال جراحی زیبایی در کشور ما بالاتر از میانگین جهانی است و به تبع همین افزایش میزان شکایات در حوزه زیبایی نیز طی سال‌های اخیر افزایش یافته است.

– بابک سلحشور، مدیرکل امور کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی کشور، به وجود برخی مشکلات روانشناختی در تعدادی از متقاضیان اعمال جراحی زیبایی اشاره و بیان کرد: نکته دیگر در مورد اقدامات درمانی زیبایی آن است که متاسفانه برخی افراد نوعی اختلال شخصیتی دارند، به‌گونه‌ای که هیچ‌گاه از ظاهر خود راضی نبوده و احساس رضایت نمی‌کنند و صرفاً به دنبال اقدامات مختلف زیبایی به درجات مختلف هستند؛ و حتی پس از عمل زیبایی نیز از ظاهر خود راضی نیستند.

وی افزود: توصیه می‌کنیم فردی که چنین شخصیتی دارد و خودش می‌داند که هیچگاه از ظاهرش راضی نخواهد بود، دست به اقدامات جراحی زیبایی نزند؛ زیرا در صورت رعایت همه نکات و اقدام درست پزشک و کادر درمان باز هم فرد از ظاهر خود احساس رضایت نخواهد داشت.

مدیر کل امور کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی با بیان اینکه هر چه تعداد اعمال جراحی زیبایی (سرپایی یا اتاق عمل) بیشتر شود احتمال خطا و عوارض نیز بالاتر می‌رود،گفت: گاهی شاکیانی را در کمیسیون‌ها می‌بینیم که اعمال جراحی متعددی را روی صورت یا سایر اعضای بدن خود انجام داده اند، اما باز از ظاهر خود راضی نیستند و برای شکایت از پزشک معالج به کمیسیون ارجاع شده اند. درحالی که تصاویر قبل از عمل جراحی آنان به مراتب زیباتر و قابل قبول‌تر از شکل ظاهری آنان بعد از انجام اعمال جراحی است.

توصیه به مشاوره روانشناسی پیش از عمل زیبایی

مدیرکل امور کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی کشور در ادامه سخنان خود به همکاران پزشک توصیه کرد: در صورتی که اقدام جراحی زیبایی برای فرد مراجعه کننده ضرورتی ندارد، از همکاران پزشک خواهش می‌کنم تا جایی که ممکن است دست به عمل زیبایی نزنند و سعی کنند با مشاوره و صحبت و بیان عوارضی که ممکن است برای متقاضی اتفاق بیفتد، فرد را از عمل زیبایی منصرف کنند؛ اما اگر فرد اصرار به انجام آن عمل زیبایی داشت توصیه من این است که در مورد عوارض عمل جراحی رضایت و برائت کافی از فرد مراجعه کننده گرفته شود.

وی یادآور شد: البته صرف گرفتن برائت ملاک این نیست که هیچگاه قصوری برای پزشک اعمال نشود بلکه برائت زمانی ارزشمند است که پزشک و کادر درمان در اقدام درمانی قصور یا کوتاهی مرتکب نشده باشند.

سلحشور همچنین با اشاره به پرونده‌های کمیسیون توصیه دیگری به پزشکان کرد و گفت: از پزشکان فعال در حوزه زیبایی می‌خواهم پیش از عمل زیبایی فرد را جهت مشاوره روان پزشکی ارجاع دهند؛ ممکن است فرد از آن دسته افرادی باشد که هیچ گاه از ظاهر خود راضی نیست و بعد از انجام هر جراحی و عملی همچنان از ظاهر خود ابراز نارضایتی کند، پس پیشنهاد می‌کنم فرد از نظر اختلالات شخصیتی که ممکن است نهفته هم باشد به یک روانپزشک ارجاع شود.

افزایش میزان شکایت در حوزه جراحی پلاستیک و زیبایی

مدیرکل امور کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره تعداد بالای عمل‌های جراحی زیبایی در کشور، گفت: به نظر می‌رسد تعداد اعمال جراحی زیبایی در کشور ما بالاتر از میانگین جهانی است و به تبع همین افزایش میزان شکایات در حوزه زیبایی نیز طی سال‌های اخیر افزایش یافته است.

وی افزود: هرچند تعداد شکایات به نسبت تعداد اعمال جراحی و اقدامات زیبایی انجام شده در کشور چندان زیاد نیست، اما شکایت از این حوزه رو به افزایش بوده است.

 
 


لینک کوتاه: https://www.mizan.news/?p=770018

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارز و طلا