اهداف کشورهای عربی از تسریع روند عادی سازی روابط با سوریه

۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۵:۰۱ کد خبر: ۷۷۳۰۱۲ دسته بندی: بین الملل، غرب آسیا و آفریقا

کشور‌های عربی که همزمان با آغاز بحران سوریه در قطع روابط با این کشور از هم سبقت می‌گرفتند، اکنون برای عادی سازی روابط با سوریه در رقابت هستند.

میزبانی «بشار اسد»، رئیس جمهور سوریه از شیخ «عبدالله بن زاید آل نهیان»، وزیر خارجه امارات در «دمشق»، پایتخت سوریه، مهر تاییدی بر واقعیت تغییرات ملموس در روابط کشور‌های عربی با سوریه است.
 
دیدار وزیر خارجه امارات از سوریه و رایزنی وی با «بشار اسد»، «فیصل مقداد»، وزیر خارجه سوریه و شماری دیگر از مقام‌های این کشور، در مورد طیفی از مسائل منطقه‌ای و بین المللی مورد علاقه طرفین و چشم انداز تقویت روابط دوجانبه بین امارات و سوریه، در حالی انجام شد که هیئت اماراتی در قالب یکی از بالاترین سطوح دیپلماتیک خود در سال‌های اخیر، وارد سوریه شد.
 
این سفر به شکلی قابل توجه نشانه‌ای از تلاش‌های منطقه‌ای برای عادی سازی روابط با سوریه از سوی کشور‌های عربی است.
 
امارات یکی از شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس است که در سال ۲۰۱۲ موضع سختی را علیه دمشق اتخاذ کرد و در نهایت یک گروه معارض را به عنوان نماینده سوریه به رسمیت شناخت.
 
اما اکنون، «آل نهیان»، بلندپایه‌ترین مقام اماراتی است که در یک دهه پس از بحران سوریه به دمشق سفر کرده است.
 
امارات که تا پیش از کنترل دولت سوریه بر غالب مناطق این کشور و در میانه درگیری با گروه‌های معارض و تروریستی حاضر در خاک این کشور، از معارضان حمایت می‌کرد اکنون در خط مقدم تلاش‌ها برای عادی سازی روابط با سوریه قرار گرفته است.
 
امارات که پیشتر سفارت خود را در «دمشق» بازگشایی کرد، در اوایل سال جاری حتی خواستار پذیرش سوریه در اتحادیه عرب شد.
 
در ابتدای ماه جاری نیز وزارت اقتصاد امارات با انتشار توییتی اعلام کرد که سوریه یک شریک برجسته است و تجارت غیر نفتی میان دو کشور در نیمه نخست سال ۲۰۲۱ به یک میلیارد درهم معادل ۲۷۲ میلیون دلار رسیده است.
سوریه با پیامد‌های بحران تقریبا یک دهه ای، همچنان با بی ثباتی‌هایی مواجه است که از بحران اقتصادی ناشی از تحریم‌های غرب ناشی می‌شوند اما دولت قانونی سوریه کنترل بیشتر مناطق کشور را با همه دشواری‌ها در اختیار دارد.
 
امارات تنها کشور عربی نیست که روند عادی سازی روابط با سوریه را تشدید کرده است.
 
وزیر خارجه مصر در سپتامبر سال جاری برای نخستین بار از سال ۲۰۱۱ با همتای سوری خود دیدار کرد.
 
بحرین نیز در سال ۲۰۱۹ سفارت خود را در دمشق بازگشایی کرد و عمان سفیر خود را در سال ۲۰۲۰ به دمشق بازگرداند.
 
در ماه اکتبر نیز «بشار اسد» برای نخستین بار از زمان آغاز بحران سوریه، با «عبدالله دوم»، پادشاه «اردن»، گفت وگو کرد.

یکی از مهم‌ترین دلایل امارات و دیگر کشور‌های عربی برای عادی سازی روابط با سوریه در سال‌های اخیر، در شرایطی که آمریکا به عنوان متحد کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس از این روند حمایت نمی‌کند، تشدید نگرانی‌ها درباره تاثیرات منطقه‌ای جایگزین است.

 
بی اعتمادی به آمریکا در پی خروج فاجعه بار این کشور از افغانستان، سبب شده تا متحدان عرب این کشور بیش از هر زمان دیگری نگاه خود را به سمت منطقه برگردانده و امنیت و ثبات را در ترمیم روابط خود با کشور‌های همسایه و منطقه جست و جو کنند.
 


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.