آمادگی مجلس شورای اسلامی برای رفع موانع توسعه روابط تهران-ایروان

۰۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴:۱۷ کد خبر: ۷۸۳۶۳۹ دسته بندی: سیاست، مجلس و دولت

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان گفت: مجلس شورای اسلامی، آمادگی افزایش سطح رایزنی‌ها با همتایان خود در ارمنستان، برای رفع موانع احتمالی موجود بر سر راه توسعه روابط فیمابین را دارد.

– بنا به اعلام خانه ملت، سید مهدی فرشادان در ادامه سفر به ایروان با گئورگ پاپویان رئیس گروه دوستی پارلمانی ارمنستان و ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان در ابتدای این دیدار اهمیت گفت‌وگوی گروه‌های دوستی پارلمانی در تسهیل مناسبات فیمابین را مورد اشاره قرار داد و گفت: گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان در مجلس شورای اسلامی، آمادگی افزایش سطح گفت‌وگوها و رایزنی‌ها با همتایان خود در ارمنستان، جهت فراهم کردن بستر‌های قانونی همکاری‌های دو کشور و رفع موانع احتمالی موجود بر سر راه توسعه روابط فیمابین را دارد.

وی در ادامه بیان کرد: دو ملت قرن هاست با هم روابط دوستانه دارند. سال آینده نیز دو کشور ۳۰ سال روابط دیپلماتیک رسمی خود را جشن می‌گیرند. این پیشینه موجب شده است که همکاری‌های دو کشور براساس اعتماد و احترام متقابل شکل گیرد و توسعه یابد.

فرشادان در پایان به وقوع برخی مناقشات در منطقه اشاره کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی کشور‌ها حمایت می‌کند. این موضع بار‌ها بصورت رسمی اعلام شده است.

گئورگ پاپویان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر هیات پارلمانی کشورمان به ارمنستان بر ضرورت تقویت همکاری‌های پارلمانی دو کشور تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد این گفتگو‌ها در تهران و ایروان تداوم یابد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ارمنستان و ایران در ادامه ضمن قدردانی از مواضع سازنده ایران در مورد مناقشات منطقه و حمایت از حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی ارمنستان گفت: ما از نقش آفرینی هر چه بیشتر جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه‌ای و بین المللی استقبال می‌کنیم.

وی در ادامه افزود: دو طرف به این درک رسیده اند که باید در چالش‌هایی که پیش روی دو طرف است در کنار هم باشیم. یقین دارم با گفت‌وگو و تلاش مشترک، می‌توانیم سطح کیفی روابط را در جنبه‌های مختلف از جمله اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ارتقاء دهیم.

گئورگ پاپویان در پایان گفت: از آزادی‌های ارامنه مقیم ایران در ادای فرایض دینی خود و فعالیت و نقش آفرینی آن‌ها در حوزه‌های مختلف اطلاع داریم. حضور نمایندگان جوامع ارامنه در مجلس شورای اسلامی نیز گواهی از احترام به حقوق اقلیت‌های دینی در ایران است. این موضوع موجب قدردانی گروه دوستی پارلمانی ارمنستان و ایران است.

در این جلسه آرا شاوردیان، روبرت بگلریان، پرویز اوسطی، جلال محمودزاده، صمدالله محمدی و محمود احمدی بیغش نمایندگان ارامنه شمال و جنوب، قروه، مهاباد، بافت و شازند در مجلس شورای اسلامی و از اعضای گروه دوستی پارلمانی اعزامی به ارمنستان نیز حضور داشتند که در خصوص تقویت مناسبات دوستانه فیمابین بویژه همکاری‌های اقتصادی دو کشور با همتایان خود گفت‌وگو و مذاکره کردند.

 
 
 


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.