عربلو: نمایشگاه کتاب تهران به تحکیم جایگاه کتاب و مطالعه کمک می‌کند

۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۲:۴۰ کد خبر: ۷۸۷۹۳۲ دسته بندی: ادبیات، دین و اندیشه، فرهنگی

یک نویسنده کتاب گفت: نمایشگاه فیزیکی کتاب سبب می‌شود کنش‌های مستقیم شکل گرفته و در عین حال قدم‌هایی در جهت بسط و گسترش سوژه‌های ناب افزایش یابد ودر اختیار نویسندگان یا تدوینگران قرار بگیرد.

احمد عربلو در گفت‌وگو با میزان پیرامون اهمیت برگزاری نمایشگاه کتاب تهران گفت: نمایشگاه کتاب همواره به عنوان یک رویداد فرهنگی بزرگ شناخته شده و خواستگاهی ارزنده برای کتاب دوستان است لذا برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت منظم یکی از انتظارات مردم محسوب می‌شود.

وی در همین راستا ادامه داد: برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت فیزیکی سبب خواهد شد تا یک کنش بین ناشران و مخاطبان ایجاد شود همین امر اعتبار کتاب را در نزد اجتماع افزایش می‌دهد، زیرا محتوا‌هایی که به شکل کتاب در آمده است برگرفته از خود زندگی و تجربیات مردم بوده و همین امر سبب خواهد شد تا کتاب‌های بیشتری خریداری شود.

***برگزاری منظم نمایشگاه کتاب

عربلو در مورد برگزاری منظم نمایشگاه کتاب بیان کرد: نمایشگاه‌های کتاب که به صورت فیزیکی برگزار می‌شود منافع بیشتری را برای جامعه به همراه دارد همین منافع و ارتباط متقابل بین تولید کنندگان کتاب و مصرف کننده سبب جذب بیشتر مخاطب شده و علاوه بر ذائقه سازی توجه به نیاز جامعه را در بر دارد و پویایی را به حوزه فرهنگ باز می‌گرداند البته برگزاری نمایشگاه فیزیک کتاب منوط به اجازه بهداشت است اگرچه برخی افراد واکسینه شده اند، اما برخی هنوز واکسن نزده اند پس احتمالا نمایشگاه کتاب به صورت مجازی برگزار می‌شود.

وی به نمایشگاه مجازی کتاب اشاره و اظهار کرد: بیماری کرونا سبب شد تا بسیاری از برنامه‌ها جمعی همانند نمایشگاه‌های کتاب برگزار نشود، به همین دلیل مسئولان تصمیم گرفتند تا با برگزاری نمایشگاه مجازی حرکتی نو را پایه گذاری کنند که در این زمینه موفق هم شدند در هر صورت برگزاری نمایشگاه چه به صورت مجازی و چه به صورت فیزیکی یکی از نیاز‌های جامعه امروز به شمار می‌آید و ضروری است که به هر نحوه اقدام به برگزاری نمایشگاه کتاب کنند.

***لزوم برگزاری نمایشگاه کتاب

نویسنده کتاب «قصه نیکان» ابراز کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله متولیان برگزاری نمایشگاه است ومی تواند با تلاش خود شرایط را برای برگزاری نمایشگاه کتاب فراهم کند و در این زمینه مشوق‌های متعددی را چه برای مخاطبان و خریداران کتاب و حتی برای ناشران و شرکت کنندگان در نمایشگاه فراهم کند.

***مشوقی در جهت افزایش سرانه مطالعه 

عربلو تصریح کرد: حضور در نمایشگاه فیزیکی کتاب انگیزه فراوانی را در جامعه برای خرید کتاب ایجاد می‌کند از سوی دیگر نمایشگاه فیزیکی محیط را به گونه‌ای مهیا می‌کند که مخاطب علاقه خود را در مورد مطالعه کتاب‌های بروز می‌دهد و عاملی برای تشویق جامعه به خرید و مطالعه کتاب است.

وی در مورد نمایشگاه مجازی کتاب بیان کرد: نمایشگاه مجازی هم فواید و کارکرد‌های منفی خاص خود را دارند از جمله شناخته شده‌ترین رویکرد نمایشگاه مجازی کتاب دسترسی آسان و سراسری مردم به کتاب‌ها است بدین ترتیب که درگاه‌های مشخص برای ناشران در نظر گرفته شده و هرکس با توجه به علاقه خود از طریق این درگاه‌ها واردشده و کتاب‌های مورد نظر خود را انتخاب و خریداری می‌کند.

***افزایش کنش ها در فضای نمایشگاه فیزیک کتاب 

نویسنده کتاب «رسم پهلوانی» مزایای دیگر نمایشگاه فیزیکی کتاب اشاره و تصریح کرد: نمایشگاه فیزیکی کتاب سبب می‌شود کنش‌های مستقیم شکل گرفته و در عین حال قدم‌هایی در جهت بسط و گسترش سوژه‌های ناب افزایش یابد ودر اختیار نویسندگان یا تدوینگران قرار بگیرد در عین حال بستن قرارداد‌های جدید، تبادل نظرات خصوصاً جهت خرید کتاب در این فضا شکل می‌گیرد لذا می‌توان به جرات گفت که نمایشگاه‌های کتاب صرفاً مکانی جهت خرید کتاب‌ها نیستند بلکه کاربردهای فراوان دیگری نیز دارند، اما آنچه بیش از هر چیز دیگر سبب می‌شود تا مخاطب جذب شود دیدن و به دست گرفتن کتاب‌ها به صورت فیزیکی است این امر لذت ویژه دارد لذا مخاطب ترغیب می‌شود تا کتاب بخرد که همین امر به افزایش سرانه مطالعه نیز کمک خواهد کرد.

وی تاکید کرد: اگر چه اکنون وجود بیماری کرونا همچنان تهدیدکننده سلامت مخاطبان است، اما با این حال نباید فراموش کنیم که کار کرد نمایشگاه‌ها در جهت افزایش سرانه مطالعه و توسعه فرهنگی امری ضروری است لذا در جهت برپایی نمایشگاه چه به صورت فیزیکی و چه به صورت مجازی باید اقدامات لازم شکل گیرد.

عربلو اشاره‌ای نیز به وضعیت صنعت نشر داشت و خاطر نشان کرد: کرونا و عواقب ویژه آن در بخش اقتصادی سبب شده است که وضعیت ناشران در شرایط بسیار بحرانی قرار بگیرد از همه مهمتر اینکه تعدادی از این ناشران جوان هستند لذا این ناشران لطمات و صدمات بیشتری نسبت به ناشران کهنه‌کار می‌خورند افزایش قیمت کاغذ و بالا رفتن مواد و اولیه جهت نشر کتاب سبب می‌شود تا ناشران کمتر به دنباله چاپ و نشر کتاب‌های جدید باشند و این یک زنگ خطر است.


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.