بخش خصوصی از عرضه کامل پتروشیمی‌ها در بورس کالا استقبال می‌کند

۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳:۵۳ کد خبر: ۷۸۸۷۵۰ دسته بندی: اقتصاد، اقتصاد ایران

رییس انجمن لوله و اتصالات پی وی سی گفت: بخش خصوصی همواره موافق شفافیت در عملکرد بوده و آن را پلی برای موفقیت صنایع پایین دست می‌داند، از این رو عرضه کلیه محصولات پتروشیمی در بورس کالا بسیار راهگشا خواهد بود.

عباسعلی متوسلیان در گفت‌وگو بامیزان در خصوص عرضه کامل محصولات پتروشیمی در بورس کالا اظهار کرد: خش خصوصی همواره موافق شفافیت در عملکرد بوده و آن را پلی برای موفقیت صنایع پایین دست می‌داند، از این رو عرضه کلیه محصولات پتروشیمی در بورس کالا بسیار راهگشا خواهد بود و در این میان باید توجه کرد که نهاد‌های مربوطه باید به درستی بر عرضه کامل محصولات نظارت کرده و نقش رگولاتوری خود به منظور تنظیم بهینه بازار را انجام دهند.

وی بیان کرد: تجربه نشان داده برای اجرای صحیح این مصوبات مهم، علاوه بر بورس که نسبت به صیانت از طرف عرضه کننده، خریدار و قیمت‌ها حساس است، نظارت و حمایت سایر نهاد‌ها نیز ضروری است.

رییس انجمن لوله و اتصالات پی وی سی ادامه داد: اگر نگاه وزارت صمت، شرکت ملی پتروشیمی و بورس کالا با مرکزیت یکی از آن‌ها به تمام فرآیندها، تبیین زنجیره ارزش و در نهایت صنایع تکمیلی باشد، این طرح قطعا موفق خواهد بود.

وی موضوع رگولاتوری را در سه حوزه عرضه، قیمت و تقاضا عنوان کرد و ادامه داد: هر سه این مکانیزم‌ها باید با هم کار کنند و از انسجام مطلوبی برخوردار باشند تا به اهداف کامل مد نظر در عرضه کامل محصولات در بورس دست پیدا کنیم.

به گفته رییس انجمن لوله و اتصالات پی وی سی، با رشد عرضه محصولات در بورس کالا دیگر شائبه‌ای در خصوص مهندسی عرضه وجود نخواهد داشت و کل محصولات پس از خرید صنایع پایین دست، وارد چرخه تولید می‌شود و این موضوع به تسهیل تامین مواد اولیه تولید کمک می‌کند.

وی تاکید کرد: اگر سیستم رگولاتوری کل زنجیره ارزش را در بر بگیرد، قطعا هم برای صنایع بالادست هم پایین دست مثمرثمر واقع خواهد شد.

متوسلیان با مثبت ارزیابی کردن اقدام وزارت صمت مبنی بر الزام واحد‌ها به تامین نیاز داخل و سپس صادرات اظهار کرد: مکانیزم‌های این موضوع باید به درستی تببین شود تا فرصت کافی برای شرکت‌های تولیدکننده با نقدینگی محدود جهت خرید مواد اولیه فراهم شود نه اینکه مواد از طریق شرکت‌های بازرگانی خریداری شود و دست تولیدکنندگان کوتاه بماند.

متوسلیان نقش ابزار‌های نوین در تامین مالی شرکت‌ها را نیز مفید خواند و گفت: قرارداد‌های سلف و کشف پریمیوم برای تامین نیاز صنایع، ابزار‌های مفیدی هستند و باید با فرهنگ سازی و آموزش مناسب میان صنایع، امکان ورود به ابزار‌های مالی و تامین نیاز آسان‌تر به مواد اولیه از سوی مصرف کنندگان و همچنین فروش مدت دار فروشندگان فراهم شود.

وی گفت: به عقیده من در تدوین و اجرای دستورالعمل‌ها بهتر است علاوه بر کارشناسی شدن موضوعات، اجرای آن‌ها با نظر صنایع تکمیلی باشد و یکی از گله مندی‌های صنایع تکمیلی عدم استفاده از تجارب بخش خصوصی و صنایع تکمیلی در دستورالعمل‌هایی است که می‌خواهد ابلاغ شود.


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارز و طلا