سفر رئیس جمهور به روسیه رهیافتی برای همکاری‌های میدانی بین دو کشور است

۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۴:۳۷ کد خبر: ۷۸۸۸۳۰ دسته بندی: سیاست، مجلس و دولت

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سفر رئیس جمهور به روسیه؛ رهیافتی برای همکاری‌های میدانی بین دو کشور است، گفت: طبق آخرین خبر‌ها و بعد از شرایط کرونایی تجارت خارجی ایران و روسیه ارتقا پیدا کرده و سقف این تجارت به ۳ میلیارد دلار رسیده است.

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به نخستین سفر رئیس جمهور به روسیه اظهار داشت: روابط ایران و روسیه در موضوعات مختلف اعم از مسائل امنیتی تا حوزه مسائل اقتصادی و همکاری‌های تعریف شده، افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه توجه به مباحث اقتصادی در این سفر برای ما حائز اهمیت است، بیان داشت: خوشبختانه عضویت ایران در سازمان بین‌المللی شانگ‌های که اخیرا اتفاق افتاد یک فرصت بسیار خوبی است و می‌تواند موجبات همکاری اقتصادی ایران و کشور روسیه را فراهم کند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: البته ما در کنار این موضوع، فرآیند اتحادیه اقتصادی اورآسیا را داریم که از مدت‌ها قبل یک ظرفیتی برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کرد که بتواند با اعضای اورآسیا در همکاری‌های اقتصادی مشارکت داشته باشد.

وی تصریح کرد: طبیعتا پیمان‌های پولی دو جانبه‌ای که در ظرفیت‌های اقتصادی از ایام قبل بوده، می‌تواند در این بخش مدنظر قرار گیرد لذا این امکان برای جمهوری اسلامی ایران در این سفر فراهم است تا انشالله رئیس جمهور  در دیدار‌های دوجانبه و چندجانبه با مجموعه‌ها و روسای جمهور و مجالس و مجموعه‌های مختلف ظرفیت جمهوری اسلامی ایران را در عرصه‌های اقتصادی ارتقا دهد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما خبر‌های خوبی از افزایش میزان تجارت خارجی ایران با روسیه داریم. طبق آخرین خبر‌ها و بعد از شرایط کرونایی تجارت خارجی ایران و روسیه ارتقا پیدا کرده و سقف این تجارت به ۳ میلیارد دلار رسیده است.

وی اظهارداشت: البته در برنامه‌های بلند مدت میزان تجارت ایران و روسیه ۲۰ میلیارد دلار در نظر گرفته شده بود و ۳ میلیارد دلار در این بخش، عددی کمی است. بنده فکر می‌کنم انشالله این سفر می‌تواند آغاز یک سری اقدامات و همکاری‌های میدانی بین جمهوری اسلامی ایران و کشور روسیه شود.

 

 


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.