امیرعبدالهیان: تهران هرگز بدنبال اتلاف وقت در مذاکرات وین نیست

۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۲:۰۱ کد خبر: ۷۹۰۰۸۷ دسته بندی: آسيا، اقيانوسيه، بین الملل

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: تهران هرگز بدنبال اتلاف وقت در مذاکرات وین و یا به انحراف کشاندن روند گفتگو‌ها نیست.

حسین امیر عبداللهیان در مصاحبه با شکه تلویزیونی «سی جی تی ان» (CGTN) چین مواضع پکن در مذاکرات وین را سازنده و منطقی خواند و گفت: ایران از چین به علت حمایت از مواضع تهران در روند مذاکرات هسته‌ای قدر دانی می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه، درجریان سفرم به چین، اجماع و توافق‌هایی در باره طیفی از موضوعات مهم به دست آمد ازجمله اجرای قرارداد جامع راهبردی ایران و چین و به منظور اجرای این قرارداد بلند مدت، هردو طرف نیازمند یک نقشه راه هستند.

وی افزود: در دیدار با همتای چینی خود، دو طرف درخصوص مهم‌ترین مسائل بین المللی و منطقه‌ای از جمله بحران وخیم افغانستان و یمن گفتگو کردیم.

وزیر امورخارجه ایران درخصوص قرارداد جامع راهبردی ایران و چین، هردو طرف از مزایای این توافق بهره‌مند خواهند شد که در برگیرنده بسیاری از زمینه‌ها ازجمله تجارت، کشاورزی، علوم و فناوری، گردشگری، همچنین شامل همکاری در زمینه بین المللی و منطقه‌ای می‌شود.

امیر عبداللهیان تاکید کرد: بر این باوریم که هیچگونه چالشی در روابط دوجانبه تهران و پکن وجود ندارد، هرچند رفتار «قلدرمآبانه» آمریکا بر روی برخی از همکاری‌های دوجانبه تاثیر گذارده است.

وزیر امور خارجه ایران گفت: بر این باوریم که روابط چند جانبه برای تمامی کشور‌ها سودمند است. یکجانبه گرایی و رفتار قلدرمآبانه آمریکا از سوی هیچ کشوری پذیرفته نیست، قوانین بین المللی و همکاری، فرصت‌هایی را برای تمامی کشور‌ها فراهم می‌سازدکه همگان از آن بهره‌مند و منتفع می‌گردند.

امیر عبداللهیان درپاسخ به سوالی درخصوص سیاست ایران درزمینه الویت همکاری با کشور‌های همسایه و آسیایی گفت: دولت ایران رویکرد الویت روابط با همسایگان و کشور‌های آسیایی را در پیش گرفته است که با همتای چینی خود دراین زمینه گفتگو کردیم.

وزیر امور خارجه ایران گفت: چین همواره در مذاکرات هسته‌ای به ویژه در مذاکرات جاری در وین نقشی فعال و منطقی داشته است. درجریان مذاکرات چین همواره مخالف تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران بوده است. در دیدار با همتایان چینی خود، از حمایت‌های چین دراین زمینه قدردانی و تاکید کردم. همچنین به مقامات چین اطمینان دادم که ایران هرگز قصد اتلاف وقت و یا منحرف کردن جریان مذاکرات را ندارد.

امیرعبداللهیان گفت: ما در جریان مذاکرات، پیشنهادی مثبت، سازنده و واقع بیانانه در وین ارائه کردیم. چین و روسیه ازاین پیشنهاد حمایت کردند، اما کشور‌های غربی از جمله آمریکا، هیچ پیشنهاد مثبتی ارائه نکردند.

وزیر امورخارجه ایران تاکید کرد: در صورتی که طرف‌های مقابل به تعهدات توافق هسته‌ای بازگردند، ایران نیز به تعهدات خود مبتنی بر این توافق بازخواهد گشت.

 


لینک کوتاه: https://www.mizan.news/?p=790087

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارز و طلا