انتقاد تند یک نماینده مجلس از عملکرد فشل اتاق بازرگانی/ بازی در زمین غرب برای اثرگذاری تحریم‌ها!

۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۶:۲۰ کد خبر: ۷۹۰۲۰۶ دسته بندی: اقتصاد، صمت و کشاورزی

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی معتقد است متأسفانه سوء مدیریت اتاق بازرگانی باعث شد به غرب این پیام ارسال شود که تحریم‌ها بر روی اقتصاد و معیشت مردم تأثیرگذار بوده و می‌تواند موجب ایجاد نارضایتی مردم در امور اقتصادی و معیشتی شود و درباره تأثیر گذاری تحریم‌ها بر کشور، علناً به غرب چراغ سبز نشان داده است.

سلمان اسحاقی در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به عملکرد فشل «اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران» طی سال‌های گذشته، گفت: این روزها شاهد بررسی بودجه سالیانه در مجلس شورای اسلامی هستیم و سند مالی یک ساله کشور تأثیر به سزایی در اقتصاد و معیشت مردم خواهد داشت.

 
نماینده مردم قائنات در مجلس با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره اصلاح ساختار اقتصادی کشور و مبارزه با فساد، اظهار داشت: مقام معظم رهبری بارها به صورت مستقیم و غیرمستقیم به اصلاح ساختار اقتصادی کشور و مبارزه با فساد اشاره داشته‌اند و  همواره به مسئولین تأکید کرده‌اند کاری کنند تا تحریم‌ها بر روی اقتصاد و معیشت مردم نقش تأثیرگذاری نداشته باشد.

اسحاقی با بیان اینکه نقش‌های زیادی برای دستگاه‌ها تعریف‌ شده است و برخی از سازمان‌ها و ارگان‌ها باید در زمینه جنگ اقتصادی ایفای نقش کنند، اظهار داشت: یکی از این ارگان‌ها، اتاق بازرگانی ایران است. متأسفانه این اتاق و مدیران آن مسبب وضع موجود در دولت‌های یازدهم و دوازدهم هستند. به عبارتی می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین شریان‌های اقتصادی کشور در دست این اشخاص بوده که می‌توانستند با عملکرد خودشان کاری کنند تحریم‌ها به‌ویژه روی معیشت مردم تأثیر نگذارد.

 
این نماینده مجلس با اشاره به مأموریت اتاق بازرگانی ایران در ایجاد بسترسازی برای بازرگانان داخلی و خارجی و تأمین کالاهای اساسی مردم، تأکید کرد: اتاق بازرگانی ایران یکی از مهم‌ترین شریان‌های اقتصادی کشور بوده که مأموریتش ایجاد بستر برای بازرگانان داخلی و خارجی کشور است. امیدوارم به سوء مدیریت‌ها و عملکرد اتاق بازرگانی ایران به‌عنوان یکی از مسببان وضع فعلی اقتصاد رسیدگی شود.
نماینده مردم مردم قائنات در مجلس با بیان اینکه اتاق بازرگانی در حوزه واردات اقلام کالای اساسی مأموریت دارد، اظهار داشت: به عنوان نمونه این اتاق می‌توانست در تثبیت قیمت کالایی همچون برنج و کاهش سایر اقلام تأثیر داشته باشد.

وی اظهار داشت: نکته بعدی این است که ما در دفاع از محور مقاومت جان‌فشانی‌های زیادی کردیم و با وجود نازنین سردار سلیمانی عزیز، امنیت در سوریه ایجاد و تثبیت شد، بشار اسد بارها توصیه و پیام‌های بسیاری فرستاد که سوریه آماده حضور بازرگانان و سرمایه‌گذاران ایرانی برای ایجاد تحولات اقتصادی، توسعه و آبادانی زیرساخت‌ها در این کشور است. سؤال ما در این بخش این است که نقش اتاق بازرگانی در این قضیه، آن‌هم برای سرمایه‌گذاری در این کشور چه بوده است؟

نماینده مردم قائنات در مجلس تأکید کرد: متأسفانه ما یازدهمین کشور در توسعه زیرساخت‌های سوریه هستیم که آن‌هم روز به روز کاهش پیدا می‌کند. سؤال این است که چرا اتاق بازرگانی ایران با وجود پیام رئیس‌جمهور سوریه برای حضور ایران جهت فعالیت‌های اقتصادی در این کشور، منفعل عمل کرده است و چرا باید مانع اصلی بازرگانان برای سرمایه‌گذاری در سوریه همین اتاق بازرگانی ایران باشد.

وی بیان داشت: نکته بعدی این است که مسئولین اتاق بازرگانی ایران در زمان تحریم‌ها چه عملکردی داشتند و چه‌کاری کردند که تحریم‌ها کمترین اثر را بر اقتصاد و معیشت مردم داشته باشد؟ متأسفانه سوء مدیریت‌ها در اتاق بازرگانی ایران به‌گونه‌ای است که می‌توانیم بگوییم یکی از نتایج عملکرد اتاق بازرگانی ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم این بوده تا به غرب نشان دهد که تحریم‌ها بر اقتصاد و معیشت مردم اثر گذاشته و تأثیرگذار بوده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه اگر اتاق بازرگانی ایران به مأموریت و وظایف خود عمل می‌کرد، می‌توانستیم با یکسری برنامه‌ریزی‌ها، هماهنگی‌ها و تعامل‌ها و پیگیری‌ها نشان دهیم که تحریم‌ها بر اقتصاد و معیشت ما تأثیر نگذاشته است، تصریح کرد: متأسفانه سوء مدیریت اتاق بازرگانی باعث شد به غرب این پیام ارسال شود که تحریم‌ها بر روی اقتصاد و معیشت مردم تأثیرگذار بوده و می‌تواند موجب ایجاد نارضایتی مردم در امور اقتصادی و معیشتی شود.

این نماینده مجلس با اشاره به گلایه بازرگانان کشور از مدیریت اتاق بازرگانی ایران، تأکید کرد: گلایه بازرگانان این است که متأسفانه مدیریت اتاق بازرگانی ایران به‌گونه‌ای بوده که فقط منافع یک عده خاص تأمین شده است آن‌هم با ارزهای دولتی. به عنوان مثال ارز ۸۵ درصد از نهاده‌های دامی دست ۲۱ نفر بوده که در پی آن تنها ۳۵ درصد از نهاده‌های دامی وارد کشور شده است. یا ارزهای دولتی که برای واردات دارو تخصیص داده بودیم، اما متأسفانه برای واردات دارو استفاده نشد؛ بنابراین باید مشخص شود که حمایت اتاق بازرگانی ایران از کدام یک از بازرگانانی بوده که منافع خودش را در آن‌ها دیده، تا بتواند ارز دولتی را به آن‌ها بدهد؟

نماینده مردم قائنات در مجلس بیان داشت: بااین‌حال امیدواریم که بازرگانان عزیزمان در ماه‌های آینده فردی را برای مدیریت اتاق بازرگانی ایران انتخاب کنند که در همراهی با دولت فساد ستیز، کوشا باشد.

 
این نماینده مجلس با بیان اینکه اتاق بازرگانی ایران حیاط‌خلوت دولت‌ها است، اظهار داشت: تحولات اقتصادی ما در حوزه بین‌الملل، در اتاق بازرگانی ایران رقم می‌خورد که تدوینگر راه دولت‌ها است. متأسفانه عملکرد اتاق بازرگانی ما تابه‌حال به گونه‌ای بوده که درباره تأثیر گذاری تحریم‌ها بر کشور، علناً به غرب چراغ سبز نشان داده است.
 

 


لینک کوتاه: https://www.mizan.news/?p=790206

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارز و طلا