اهمیت توسعه روابط ایران و روسیه به عنوان بازیگران اصلی در عرصه بین‌الملل

۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰:۰۸ کد خبر: ۷۹۰۴۳۰ دسته بندی: آمریکا و اروپا، بین الملل

دیدار روسای جمهور ایران و روسیه از ابعاد مختلفی دارای اهمیت زیادی است.

آیت الله ابراهیم رئیسی و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ایران و روسیه، روز چهارشنبه، ۲۹ دی، در مسکو، پایتخت روسیه، با یکدیگر دیدار و گفت‏‎وگو می‌کنند.
 
براساس گزارش‌های رسمی، سفر آیت الله رئیسی به روسیه، طبق برنامه گسترش روابط فرهنگی، سیاسی و اقتصادی طرفین صورت می‌گیرد تا طیف گسترده‌ای از موضوع‌های مربوط به همکاری دوجانبه از جمله پروژه‌های مشترک در حوزه تجاری و اقتصادی و موضوع‌های روز بین المللی و منطقه‌ای مورد بررسی قرار بگیرد.
 
به گفته کارشناسان، گفت‌وگوی میان تهران و مسکو به عنوان بازیگران اصلی در عرصه بین‌الملل نه تنها برای ثبات منطقه، بلکه به طور کلی برای امنیت جهانی نیز بسیار مهم است.
 
رئیس جمهور کشورمان در حالی به روسیه سفر می‌کند که پیشتر در چارچوب رویکرد دولت خود برای به حداکثر رساندن روابط ایران با همسایگان و کشور‌های منطقه به تاجیکستان و ترکمنستان سفر کرده بود؛ روسیه، به عنوان همسایه‌ای با قرن‌ها قدمت، برای ایران اهمیت زیادی دارد.
 
این اهمیت زمانی بیشتر می‌شود که باور به توزیع چندقطبی قدرت در قرن بیست و یکم و پایان یکجانبه گرایی غرب در سراسر جهان تقویت شده و از ایران، روسیه و چین به عنوان بازیگران اصلی نفوذ جهانی و منطقه‌ای یاد می‌شود که روند پایان یکجانبه گرایی آمریکا را تسریع می‌کنند.
 
اما آن چه این سفر را از دیگر سفر‌ها متمایز می‌کند، گستردگی و تنوع برنامه‌های سفر رئیس جمهور ایران و هیئت همراهش به روسیه است.
همچنین رسانه‎های «ریانووستی» و «راشاتودی»، در گزارش‎هایی دلایل اهمیت این سفر را به صورت زیر بیان کرده‎اند:
 
– همکاری زیرساختی ایران و روسیه برای تسریع عملیاتی کردن کریدور شمال – جنوب
– خرید تجهیزات نظامی از روسیه توسط ایران
– رایزنی درباره مذاکرات وین
– بررسی تحولات افغانستان با هدف دستیابی به استراتژی مشترک
– بررسی وضعیت قره باغ به عنوان بحرانی در همسایگی دو کشور
– رایزنی پیرامون همکاری روسیه در موضوع‌های پیوستن ایران به سازمان همکاری «شانگهای» و عضویت دائمی در اتحادیه اقتصادی اروسیا
– رایزنی پیرامون تدوین برنامه عملیاتی برای مقابله با تحریم‌ها با توجه به تحریم‌های آمریکا و دیگر کشور‌های غربی علیه ایران و روسیه
– بررسی راه‌های تقویت و تعمیق روابط دو کشور در بخش‌های حیاتی مانند انرژی، تجارت، فناوری پیشرفته و …
– دستور کار غنی در زمینه اقتصادی با توجه به وجود پتانسیل‌های عظیم همکاری در این زمینه
– رایزنی پیرامون وضعیت خلیج فارس
 
یک پژوهشگر مرکز مطالعات کشور‌های خاورمیانه و نزدیک انستیتوی شرق شناسی آکادمی علوم روسیه، گفت وگوی آتی روسای جمهور روسیه و ایران را در پس زمینه رویداد‌ها و تنش‌های اخیر در جهان، «بسیار با اهمیت» توصیف کرد.
 
دانشیار آکادمی دیپلماتیک وزارت خارجه روسیه نیز با اشاره به قرار داشتن برجام در دستور کار گفت‎وگوهای آیت الله رئیسی و ولادیمیر پوتین، تاکید کرد که دیدار روسای جمهور ایران و روسیه «از نقطه نظر تغییر مداوم در نظام روابط بین الملل» اهمیت اساسی دارد.
 


لینک کوتاه: https://www.mizan.news/?p=790430

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارز و طلا