بلینکن: ایران از ما خواسته تا درخصوص عدم ترک دوباره برجام ضمانت دهیم

۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۱:۵۱ کد خبر: ۷۹۰۶۴۶ دسته بندی: آمریکا و اروپا، بین الملل

وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای که داشت اعلام کرد که گزارش‌ها در خصوص اینکه ایران از آمریکا درباره عدم ترک دوباره برجام ضمانت خواسته مورد تأیید است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا امروز (چهارشنبه) در مصاحبه‌ای که با برنامه «Pod Save the World» داشت، ضمن این که تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا به منظور خروج از برجام را یکی از «بدترین تصمیم‌های سیاست خارجی تاریخ» آمریکا توصیف کرد و گفت: ایران به تعهداتش ذیل این توافق پایبند بوده و دولت دونالد ترامپ هم به این موضوع اعتراف کرده است.

وی در ادامه اظهار داشت: حتی دولت قبل نیز گفت که ایران تعهداتش را به خوبی اجرا کرده است. مسئله‌ای که مایه تأسف و حتی فراتر از تأسف است این است که از زمانی که ما از آن توافق خارج شدیم ایران از آن به عنوان بهانه‌ای برای از سر گرفتن بسیاری از فعالیت‌های خطرناکی استفاده کرد که آن توافق، مانع آن‌ها شده بود.

وزیر خارجه آمریکا افزود: متأسفانه این مسئله‌ای است که ما به ارث بردیم و هنوز فکر می‌کنیم که بهترین نتیجه این خواهد بود که از طریق بازگشت به توافق آن برنامه [برنامه هسته‌ای ایران]را مجدداً مهار کنیم. گزارش‌ها در خصوص اینکه ایران از آمریکا درباره عدم ترک دوباره برجام ضمانت خواسته را تأیید می‌کنیم.

بلینکن در ادامه در پاسخ به سوال مجری برنامه گفت: حرف شما درست است. یکی از چیز‌هایی که ایران از ما خواسته ضمانتی است مبنی بر اینکه ما دوباره زیر میز نمی‌زنیم.

بلینکن در ادامه تصریح کرد: اما این حرف شما هم درست است که در نظام [حکومتی]ما، نمی‌توان چنین ضمانت سخت و سریعی فراهم کرد. رئیس‌جمهور بایدن می‌تواند با قاطعیت بگوید که تا زمانی که ایران به توافق پایبند باشد در کسوت رئیس‌جمهور چه کاری انجام خواهد داد یا چه کاری انجام نخواهد داد، اما ما نمی‌توانیم رئیس‌جمهور‌های بعدی را [به انجام کاری]ملزم کنیم. «این موضوعی است که درباره آن صحبت می‌کنیم.

در حال تکمیل…


لینک کوتاه: https://www.mizan.news/?p=790646

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارز و طلا