جزئیات دیدار رئیسی و پوتین/ وزرای خارجه ایران و روسیه مکلف به تهیه نقشه راه همکاری ۲۰ ساله شدند

۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۹:۱۲ کد خبر: ۷۹۰۶۵۶ دسته بندی: سیاست، مجلس و دولت

وزیر خارجه کشورمان گفت: روسای جمهور دو کشور ایران و روسیه پس از دیدار و مرور همه موضوعات مورد علاقه، وزرای خارجه را مکلف کردند که نسبت به تهیه نقشه راه ۲۰ ساله همکاری‌های بلند مدت دو کشور اقدام کنند.

– حسین امیر عبداالهیان که در سفر امروز حجت الاسلام رئیسی رئیس جمهور کشورمان به مسکو وی را همراهی می‌کند در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت: رؤسای جمهور دو کشور بیش از سه ساعت با هم دیدار داشتند؛ در این دیدار که در جوی صمیمانه، جدی و کاملا عملگرایانه انجام شد، دو رئیس جمهور تقریبا یک بار همه موضوعات مناسبات دو جانبه را در عرصه‌های سیاسی، راهبردی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی، علم و فناوری، تجارت بخش خصوصی و همه موضوعات مورد علاقه مرور کردند.

وی ادامه داد: پس از این دیدار، روسای جمهور، وزرای خارجه را مکلف کردند که نسبت به تهیه نقشه راه ۲۰ ساله همکاری‌های بلند مدت دو کشور اقدام کنند که بر این اساس بنده فردا با آقای لاوروف در این خصوص و سایر موضوعات دیگر ملاقات خواهم داشت و برخی از مباحثی که به فوریت باید توسط وزرات خارجه دو کشور پیگیری شود را مرور خواهیم کرد و بر روی برنامه کار تفاهم خواهیم داشت.

وزیر امور خارجه کشورمان اضافه کرد: در خصوص مسائل و تحولات منطقه‌ای نیز گفتگوی مفصلی بین روسای جمهور دو کشور انجام شد که از جمله این موضوعات، مباحث مربوط به تحولات یمن بود که طرفین بر ضرورت تحقق راه حل سیاسی و دوری از جنگ در این منطقه تاکید کردند؛ البته نقش و ظرفیت جمهوری اسلامی ایران و روسیه برای کمک به تحقق صلح در کشور‌های مختلف منطقه مورد توجه قرار گرفت.

امیر عبداللهیان ادامه داد: در همین بخش آقای پوتین تاکیدی را داشتند مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در دوره عضویت موقت خود در سازمان همکاری شانگ‌های نقش بسیار فعالی داشته و اکنون که از حدود سه ماه پیش وارد عضویت دائم این سازمان شده، ظرفیت بسیار بزرگی به سازمان همکاری شانگ‌های افزوده شده و از این نظر، آقای پوتین اظهار خرسندی کردند و بر اهمیت نقش ایران تاکید داشتند.

وی اظهار داشت: در موضوعات منطقه‌ای مساله مقابله با یکجانبه گرایی و ضرورت توجه به چند جانبه گرایی مورد توجه روسای جمهور دو کشور قرار گرفت و در خصوص مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها هم گفتگو‌های دقیقی بین روسای جمهور دو کشور انجام شد و رئیس جمهور روسیه از مواضع منطقی جمهوری اسلامی ایران در این زمینه تجلیل کرد.

وزیر خارجه کشورمان در پایان تاکید کرد: ما در دستگاه دیپلماسی، وظیفه داریم با تمام توان از استقلال سیاسی کشور دفاع کنیم؛ سیاست نه شرقی و نه غربی در حوزه استقلال سیاسی است و سیاست برقرای و توسعه رابطه با شرق و غرب در حوزه منافع دو کشور را با جدیت دنبال خواهیم کرد؛ هرجا که منافعی برای کشور باشد در راستای سیاست خارجی اصولی کشورمان آن منافع را با قدرت دنبال می‌کنیم.


لینک کوتاه: https://www.mizan.news/?p=790656

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارز و طلا