دانش حقوقی، رفتار قانونی و عدالت محوری سه مولفه مهم امر وکالت است

۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۳:۵۸ کد خبر: ۷۹۰۹۴۹ دسته بندی: حقوق و قضا، قضایی و دادگستری

رئیس کل دادگستری ایلام، گفت: وکیل باید در چارچوب قوانین و وظایف تعیین شده حرکت کرده و با رعایت اخلاق حرفه‌ای به بهترین نحو وظایف خود را نسبت به موکل به انجام رساند.

– علی دهقانی در آیین تحلیف ۳۰ نفر از کارآموزان مرکز وکلای قوه قضاییه با تاکید بر اهمیت جایگاه و منصب وکالت سه مؤلفه مهم در این منصب را به کلیه کارآموزان خاطر نشان کرد. وی از شناخت شأن و جایگاه وکیل و توجه به اهمیت این نهاد در کشف حقیقت و گسترش عدالت به عنوان اولین مؤلفه وکالت نام برد.

رئیس کل دادگستری استان ایلام دومین مؤلفه امر وکالت را شناخت هدف وکالت خواند و گفت: احقاق حق، شناخت و رسیدن به حقیقت و واقعیت هدف مقدس وکیل در خدمت به مردم است.

وی شناخت حدود و وظایف وکیل را سومین مؤلفه حائز اهمیت در وکالت عنوان کرد و افزود: وکیل باید در چارچوب قوانین و وظایف تعیین شده حرکت کرده و با رعایت اخلاق حرفه‌ای به بهترین نحو وظایف خود را نسبت به موکل به انجام رساند.

دهقانی تاکید کرد: وکیل باید با شناخت وظایف، تکالیف و تعهدات خود نسبت به موکل و جامعه در مسیر حق و عدالت حر کت کند و هرگونه خروج از این وظایف و تکالیف برای وکیل و جامعه آسیب است.

رئیس کل دادگستری استان ایلام در ادامه به بیان اهمیت مقوله نظارت در عملکرد وکلا پرداخت و افزود: نظارت فردی وکیل بر اعمال و رفتار خود، نظارت نهاد‌های نظارتی مرکز وکلا و نظارت عالی دستگاه قضایی همگی در راستای حفظ سلامت و صیانت از نهاد وکالت است و این نظارت مانع استقلال وکیل نیست و وکیل در چارچوب قانون در دفاع از موکل خود مستقل است.

وی یادآور شد: مهم‌تر از دریافت پروانه وکالت، دانش حقوقی، رفتار قانونی و اخلاقی و عدالت محوری و حق‌طلبی وکیل در دفاع از مردم است.

دهقانی بر رعایت کامل هنجار‌های مربوط به وکالت، پایبندی به قرارداد‌ها و توافقات انجام‌شده با موکلین، استفاده از خدمات نوین الکترونیکی دستگاه قضایی در حوزه وکالت، توجه ویژه به اهمیت صلح و سازش در اختلافات و بسط و ترویج وکالت معاضدتی تاکید کرد.


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.