یک کارشناس: جایگاه ایران در عرصه بین‌الملل با همپیمانان قدرتمند بالاتر می‌رود

۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۱:۰۱ کد خبر: ۷۹۱۳۹۵ دسته بندی: سیاست، سیاست خارجی و هسته‌ای

کارشناس مسائل اوراسیا گفت: هرچقدر همپیمانان ما قدرت بیشتری داشته باشند جایگاه سیاسی، اقتصادی، توان و قدرت بازیگری ما درعرصه روابط بین‌الملل بالاتر می‌رود و پذیرش این موضوع برای غرب که ایران را محدود شده می‌خواست، بسیار سخت است.

مهدی خورسند در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به اهمیت و ابعاد سفر راهبردی رئیس جمهور به روسیه گفت: روسیه یکی از بازیگران مهم و تعیین کننده عرصه بین الملل و کشوری است که دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل است. 
 
وی با بیان اینکه روسیه یکی از بازیگران سیاسی، امنیتی، نظامی و اقتصادی مهم در عرصه بین‌الملل است، افزود: روسیه همان کشوری است که به درخواست ایران در جنگ علیه گروهک تروریستی تکفیری‌ داعش در سوریه حضور یافت و دوکشور توانستند بساط تروریست‌ها را از منطقه جمع کردند. 
 
عرصه قدرت و روند توسعه از سمت غرب به سمت شرق در حال حرکت است
کارشناس مسائل اوراسیا عنوان کرد: روسیه یکی از قدرت‌های اقتصادی نوظهور و بازیگری فعال در حوزه‌های نظامی و انرژی دنیاست و می‌تواند یکی ار تکمیل کنندگان پازل نگاه به شرق ایران باشد.
خورسند گفت: امروزه عرصه قدرت و روند توسعه از سمت غرب به سمت شرق در حال حرکت است و دوران گذار نظم بین‌المللی در حال رخ دادن است که چین و روسیه آن را مدیریت می‌کنند و ایران نیز همسو با این تحولات تلاش می‌کند.
 
عرصه قدرت و روند توسعه از سمت غرب به سمت شرق در حال حرکت است
وی با بیان اینکه متاسفانه یک خلاء روایتی داریم همانکه رهبر معظم انقلاب از آن به‌عنوان جنگ روایت‌ها یاد می‌کنند، افزود: شاید بخش بزرگی از این ایراد و خلاء به‌دلیل عدم تبیین درست و دقیق دستاورد‌ها و مذاکراتی که در حال رخ دادن است، باشد و زمینه را برای این فضا سازی‌های رسانه‌ای آماده کرده است.
کارشناس مسائل اوراسیا گفت: از طرف دیگر هدف غرب با قدرت رسانه‌ای قوی که دارد و برخی از جریانات بهانه‌جوی داخلی هم در این راستا تاثیرگذار بودند، آن‌ها به دلیل فقدان اطلاعات کامل و درک درست از مسائل امنیت ملی، تلاش‌شان بر این بوده که با بی‌پروایی کامل و در نهایت بد سلیقگی از عباراتی، چون مستعمره شدن ایران توسط شرقی‌ها یاد کنند.
 
عرصه قدرت و روند توسعه از سمت غرب به سمت شرق در حال حرکت است
خورسند با اشاره به اینکه در عرصه روابط بین الملل هر چقدر همپیمانان قوی‌تری داشته باشیم، هزینه حضورمان در صحنه روابط بین الملل کمتر خواهد بود، افزود: هرچقدر همپیمانان ما قدرت بیشتری داشته باشند جایگاه سیاسی، اقتصادی، توان و قدرت بازیگری ما درعرصه روابط بین الملل بالاتر می‌رود و پذیرش این موضوع برای غرب که ایران را محدود شده می‌خواست، بسیار سخت است.
وی خاطرنشان کرد: باید با یک روایت درست که مبتنی بر اطلاعات میدانی باشد، در عین مذاکرات با غرب و دیگر مناطق دنیا بتوانیم فضای رسانه‌ای را در کنترل داشته باشیم و جلوی سوء استفاده‌ها را بگیریم. 
 
 
عرصه قدرت و روند توسعه از سمت غرب به سمت شرق در حال حرکت است


لینک کوتاه: https://www.mizan.news/?p=791395

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارز و طلا