کلاف سردرگم تشکیل دولت در عراق

۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۵:۰۲ کد خبر: ۷۹۱۴۲۴ دسته بندی: بین الملل، غرب آسیا و آفریقا

عراق طی سال‎های گذشته به دلیل ساختار سیاسی خود با معضلات و مشکلات زیادی روبرو بوده و این روند تاکنون نیز ادامه داشته است.

– روند انتقال قدرت همواره در کشورهایی، چون عراق و لبنان که با پیچیدگی‌هایی که با دخالت آمریکا و غرب در قانون اساسی و ساختار نظام سیاسی گنجانده شده همراه هستند با تنش‌ همراه بوده تا جایی که این کشورها ماه‌ها و حتی سال‌ها بدون دولت باقی مانده‎اند.

آمریکا در عراق خواهان حضور نخست وزیر و تشکیل دولتی ضعیف و وابسته است تا بتواند نفوذ خود را گسترش داده و بر دولت این کشور سلطه و احاطه داشته باشد.

نوری المالکی یکی از آن نخست وزیرانی است که به آمریکا و غرب وابستگی نداشت، اما با دسیسه‌های آمریکا که بزرگترین آن قرار دادن داعش مقابل دولت و ملت عراق و اشغال بخش‌های زیادی از خاک کشور به دست این گروه تروریستی تکفیری، بود مواجه شد؛ این موارد بخشی از توطه‌هایی بود که آمریکا برای سقوط و نابودی عراق تدارک دیده بود.

اکنون نیز پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق، همچنان جریان پیروز موفق به تعیین نخست وزیر و تشکیل دولت نشده است و این کشور همچنان از نظر سیاسی بی ثبات است.

مقتدا صدر به تنهایی نمی‌تواند دولت تشکیل دهد و نیازمند ائتلاف با جریان‎های سیاسی در عراق است که توانسته‎اند کرسی‌هایی را در پارلمان کشور در اختیار بگیرند.

قدر مسلم علاج درد‌های عراق، به دست آوردن استقلال سیاسی است.

هم اکنون آمریکا در این کشور به شدت نفوذ دارد و همین امر باعث تشدید مشکلات این کشور شده است.

در این راه سران اقلیم کردستان عراق بیشترین سهم را دارند چرا که حضور و نفوذ آمریکا در این منطقه زیاد است.

سران اقلیم کردستان عراق نباید فراموش کنند که در جریان حمله داعش به عراق، آمریکا راه را برای تروریست‌های داعش باز گذاشت تا هم سوریه و هم عراق به اشغال آن‌ها در آید.

مشکل اساسی و اصلی عراق هم اشغالگری و حضور نیرو‌های آمریکایی در این کشور است و برای اخراج آن‌ها همه گروه‌ها و جریان‌های موجود در عراق باید همدل و متحد شوند تا این اتفاق بیفتد.


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.