پیش از قطعیت اتهام نباید نام افراد ذکر شود

۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۶:۰۱ کد خبر: ۷۹۱۶۷۴ دسته بندی: حقوق و قضا، قضایی و دادگستری

رئیس کل دادگستری فارس، گفت: اخباری که به آبروی افراد خدشه وارد می‌کند نباید منتشر شود، بنابراین تا اتهامی قطعی نشود نباید نام فرد ذکر شود، چرا که ممکن است آبروی فردی بی دلیل برده شود.

 – حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی در آیین تحلیف و اتیان سوگند اعضای هیئت منصفه مطبوعات و جرایم سیاسی استان فارس اظهار کرد: با تقویت روحیه مطالبه گری کم کاری برخی دستگاه‌ها را مورد بررسی قرار دهند و در این راستا توجه به تحقق شعار سال را اولویت قرار دهند.
 
رئیس کل دادگستری فارس گفت: خدمات دادگستری در مبارزه با مفاسد اقتصادی به اطلاع عموم برسد تا مردم با لمس قاطعیت دسگاه قضایی در برخود با فساد به اصلاح امور امیدوار باشند حرکت مطبوعات و رسانه‌های استان بر مدار قانون است و در استان فارس با وجود کثرت مطبوعات و رسانه‌ها شاهد کمترین جرم مطبوعاتی و سیاسی هستیم.
 
وی با تاکید بر اینکه در انتشار اخبار منصف باشید، تصریح کرد: انتشار برخی اخبار بخصوص اخبار بی ارزش و زرد که باعث نا امیدی و یا انحراف در جامعه می‌شود در گام اول توسط خود مطبوعات جلوگیری شود  متاسفانه نمونه این دست از اخبار در برخی از رسانه‌های مجازی در برخی از شهرستان‌ها شاهد بودیم که این امر با ورود به موقع مسئولان از ایجاد تبعات منفی پیشگیری شود.
 
حجت الاسلام والمسلمین موسوی بیان کرد: اخباری که به آبروی افراد خدشه وارد می‌کند نباید منتشر شود بنابراین تا اتهامی قطعی نشود نباید نام فرد ذکر شود، چرا که ممکن است آبروی فردی بی دلیل برده شود.
 
محسن رجایی نیا معاون قضایی رئیس کل دادگستری فارس و رئیس دادگاه مطبوعات استان فارس نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت قوانین مطبوعات، گفت: نگاه قانونگذار در مورد ترکیب دادگاه مطبوعات به شکل کنونی نشان از اهمیت و جایگاه مطبوعات دارد.
 
وی بیان کرد: علی رغم تکثر سلیقه‌های سیاسی در حوزه مطبوعات تعداد پرونده‌های کیفری تشکیل شده علیه مطبوعات در حداقل ممکن است که در همین پرونده‌های حداقلی تشکیل شده نیز فاقد انگیزه‌های سیاسی است و اغلب ناشی از عدم اطلاع دقیق از قوانین مطبوعات بوده است.
 
رئیس دادگاه مطبوعات استان فارس با اشاره به لزوم آموزش در حوزه قوانین مطبوعات اظهار کرد: دقت نظر، حسن توجه و احساس مسئولیت اعضای هیئت منصفه در همکاری با دادگاه مطبوعات قابل تقدیر است که همین امر سبب شده اظهار نظر اعضای هیئت منصفه در حکم صادره موثر باشد.
 
رجایی نیا افزود: در استان فارس پیش از ابلاغ دستورالعمل و به استاند قانون، دادگاه‌های سیاسی برگزار شده است و این موضوع مورد توجه دستگاه قضایی استان فارس بوده است.
 
در ادامه سید مصطفی بحرینی دادستان انقلاب عمومی مرکز استان فارس سابقه دادگاه مطبوعات را به پیش از انقلاب خواند و گفت: جرایم مطبوعاتی با جرایم عادی تفاوت دارد، بنابراین انگیزه شرافتمندانه جرایم مطبوعاتی است باعث شده است قانونگذار به این انگیزه توجه ویژه‌ای داشته است.
 
وی  رسانه را نماینده افکار عمومی خواند و افزود: حضور اعضا هیئت منصفه باعث خواهد شد تصمیم دادگاه منصفانه‌تر و مطلوب‌تر باشد.
 
دادستان انقلاب عمومی مرکز استان فارس با اظهار امیدواری نسبت به عدم تشکیل پرونده‌های سیاسی و مطبوعاتی در استان نباشیم گفت: در صورت تشکیل پرونده‌ای با این موضوعات تلاش خواهد شد با همفکری همه اعضای بهترین و منصفانه‌ترین تصمیم اتخاذ شود.
 
گفتنی است در پایان این مراسم اعضای هئیت منصفه مطبوعات و جرائم سیاسی استان فارس پس از انجام مراسم تحلیف و اتیان سوگند، احکام خود را از رئیس کل دادگستری استان فارس دریافت کردند و طی دوسال آینده مطابق قانون نماینده افکار عمومی و اقشار مختلف مردم در دادگاه مطبوعات و جرائم سیاسی استان خواهند بود.
 


لینک کوتاه: https://www.mizan.news/?p=791674

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارز و طلا