اقتدار دادستان به معنای امنیت و آسایش برای مردم است

۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۴:۴۳ کد خبر: ۷۹۱۶۸۰ دسته بندی: حقوق و قضا، قضایی و دادگستری

رییس کل دادگستری استان کرمان، گفت: اقتدار دادستان به معنای امنیت و آسایش برای مردم است و نگاه هوشمندانه، تیزبینانه و همه جانبه یک دادستان در یک حوزه قضایی می‌تواند برای مردم امیدآفرین و برای مجرمان و عناصر مخل نظم و امنیت عمومی رعب آور و وحشت انگیز باشد.

– یدالله موحد در آیین تکریم و معارفه دادستان‌های سابق و جدید شهرستان منوجان، اظهار کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، قوه قضاییه مستقل، مقتدر و برگرفته از احکام دین مبین اسلام در کشور محقق شده و تحولات چشمگیر،   پیشرفت‌ها و دستاورد‌های مهمی را به دنبال داشته است به نحوی که استقلال قوه قضاییه در نظام جمهوری اسلامی ایران معنا یافت.
 
رییس کل دادگستری استان کرمان اظهار کرد: قوه قضاییه براساس قانون بایستی پشتییبان حقوق فردی و اجتماعی مردم و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت باشد، و وظیفه دارد که برای احیای حقوق عامه، عدالت گستری، دفاع و گسترش آزادی‌های مشروع مردم، پیشگیری از وقوع جرم و نظارت بر حسن اجرای قوانین تلاش، برنامه ریزی و کار کند و بدون وقفه با اتکا به عناصر دلسوز و منابع انسانی خدوم خود اهداف مورد نظر را تعقیب کند.
 
موحد بیان کرد: دادسرا به عنوان یکی از اجزای دستگاه قضایی کشور در زمینه احیای حقوق عامه، گسترش آزادی‌های مشروع، پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح مجرمان نقش به سزایی دارد و دادستان در راس دادسرا است و به عنوان مدعی العموم فعالیت می‌کند.
 
وی از نقش دادستان‌ها در حوزه‌های قضایی به عنوان نقشی فوق العاده یاد کرد و گفت: یک دادستان مقتدر در یک حوزه قضایی می‌تواند امنیت  و آسایش را برای مردم تامین کند.
 
موحد ادامه داد: جامعه به امنیت، عدالت و فراوانی (رفاه) نیاز دارد و از این رو باید توجه داشت که دادستان‌ها در زمینه تامین عدالت و امنیت نقش فوق العاده‌ای دارند و امروز امنیت و عدالتی که شاهد هستیم و رو به گسترش است محصول تلاش مجموع ها‌ی مختلف امنیتی، انتظامی، قضایی و … است.
 
رییس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر این مطلب که اقتدار دادستان به معنای امنیت و آسایش برای مردم است، بیان کرد: نگاه هوشمندانه، تیزبینانه و همه جانبه یک دادستان در یک حوزه قضایی می‌تواند برای مردم امیدآفرین و برای مجرمان و عناصر مخل نظم و امنیت عمومی رعب آور و وحشت انگیز باشد.
 
موحد افزود: هرجا مجرمان در هراس و مردم در آسایش هستند، بدانید دادستان مقتدر است و مجموعه انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی کارآمدی در حال کار کردن برای مردم هستند.
 
وی در ادامه با اشاره به معرفی دادستان جدید شهرستان منوجان، از مصیب آسیابانی، بازپرس سابق دادسرای قلعه گنج به عنوان یک قاضی نجیب، ولایت مدار، متدین، حق طلب و با دانش قضایی بسیار بالا یاد و تاکید کرد: انتظار داریم ایشان فرصت خدمت به مردم را قدردانسته و دل مردم شریف، بزرگوار، صبور و شهیدپرور این شهرستان را شاد کنند.
 
رییس کل دادگستری استان کرمان تاکید کرد: دادستان‌ها و قضات در حوزه‌های قضایی باید حساسیت و اهمیت مسئولیت خود را درک کرده و دردمند مظلومان و ستمدیدگان باشند.
 
موحد با تاکید بر اینکه دادستان باید همیشه در صحنه اجرای عدالت و تامین امنیت مردم حضوری کارآمد و اثربخش داشته باشد، گفت: حفظ کرامت مردم از اهمیت ویژه‌ای در  نظام قضایی اسلامی برخوردار است.
 
وی با اشاره به این مطلب باید عزتمندانه و کریمانه با مردم برخورد کنیم، تاکید کرد: هر فرد در صورتی که حتی متهم است باید کرامت انسانی خود وخاواده اش حفظ شوند زندانیان دربند هستند و باید مرتب به وضعیت آن‌ها رسیدگی و بازرسی کنیم و اجازه ندهیم یک فرد یک ثانیه بیشتر از آنچه باید در زندان بماند.
 
موحد گفت: اجرای عدالت و امنیت کار جمعی و نیازمند همدلی، همراهی و همکاری است و همه مسئولان مربوطه باید تلاش کنند که همدلی به معنای واقعی برای خدمت به مردم در جهت تامین عدالت و امنیت ایجاد شود.
 
وی با اشاره به این مطلب که حفظ کرامت مردم، خدمت به مردم و استفاده از همه ظرفیت‌ها برای ارائه خدمت از اولویت‌های مورد نظر در دستگاه قضایی است، گفت: هیچ ظرفیتی در هیچ حوزه‌ای نباید معطل بماند و به عنوان مثال گربحث تولید راداریم باید همه ظرفیت‌های موجود تجمیع شود تا زمینه اشتغال تعداد بیشتری  فراهم شده و تولید رونق یابد.
 
رییس کل دادگستری استان کرمان  ادامه داد: دادستان سابق منوجان قریب ۵ سال در سمت‌های مختلف در این حوزه قضایی صادقانه خدمت کره اند و موجب افتخار دستگاه قضایی و نظام مقدس جمهوری اسلامی است.
 
موحد با اشاره به واگذاری مسئولیت دادستانی کهنوج به امید رضایی، دادستان سابق منوجان، ادامه داد: دادستان وظیفه دارد ملجا و پناهگاه ستمدیدگان یک جامعه باشد، مصالح عمومی دغدغه اصلی او و حفظ حقوق عموم مردم در راس کار‌های او باشد.  
 
حجت الاسلام امین رضوانی، امام جمعه منوجان نیز در سخنانی از اقدامات انجام شده در دوره دادستانی اخیر این شهرستان تقدیر کرد و گفت: خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی ارزشمند است و باید این فرصت را ارج نهاد حفظ عزت، آبرو و کرامت افراد در دستگاه قضایی از موارد بسیار مهمی است که در این شهرستان همواره مورد توجه قرار داشته است.
 
محمد محمودی فرماندار منوجان نیز در سخنانی از تعامل دستگاه قضایی این شهرستان با مردم تقدیر کرد و گفت: ارزش ما در خدمت به مردم تعریف می‌شود.
 
وی عدالت محوری و رفاقت با مردم را از ویژگی‌های دادستان یابق این شهرستان برشمرد.
 
رییس دادگستری شهرستان منوجان نیز گفت: اقامه عدل، برطرف کردن نقص‌های احتمالی، ابداع روش‌های ابتکاری و موثر برای حل مشکلات مردم و احیای حقوق عامه گسترش عدل و آزادی‌های مشروع از مهمترین موضوعاتی است که در دستگاه قضایی شهرستان منوجان مورد توجه قرار دارد.
 
سامان افشارمنش افزود: پیشگیری از وقوع جرم با شناخت اولویت‌ها و اقدام مقتضی، نظارت بر حسن اجرای قوانین، مبارزه با فساد، رعایت امانت و صداقت، انجام وظایف در سختی‌ها و ناملایمات، انجام کار کارشناسی علمی، اقتدار و قاطعیت و پرهیز از اطاله دادرسی از دیگر اصولی است که همواره باید مورد توجه و تاکید باشد.
 
وی بر رعایت اخلاق و پرهیز از بداخلاقی و  توصیه به عفو، گذشت و بخشش نیز تاکید کرد.
 
دادستان سابق عمومی و انقلاب شهرستان منوجان نیز در این نشست گفت: اینجانب سال ۹۵ در دستگاه قضایی شهرستان مشغول فعالیت و تا دی ماه ۱۴۰۰ در خدمت شما بودم و در این چندین سال به بیش از ۲۴ هزار پرونده رسیدگی و اقدامات لازم انجام شده است.
 
امیدرضایی تاکید کرد: همواره تلاش کرده ام که از تراز عدالت خارج نشوم و براساس منویات و رهنمود‌های مقام معظم رهبری، ریاست قوه قضاییه و رئیس کل دادگستری استان کرمان در مسیر اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و قوه قضاییه گام بردارم.
 
دادستان جدید منوجان نیز گفت: دستگاه قضایی، در مسیر اجرای عدالت براساس جهاد و ایثار حرکت می‌کند.
 
مصیب آسیابانی افزود: هدف دستگاه قضایی، اجرای عدالت و ابزار آن نیز مشخص است و انتظار می‌رود که با  تلاش و همت مضاعف در کنار علم، اخلاق و اخلاص برای رسیدن به اهداف دینی و قانونی برمبنای عدل و انصاف اقدام شود.
 
وی همت، کار و تلاش برای دستیابی به تحقق عدالت را یک اولویت دانست و گفت: ارزش یک جامعه به میزان دادگری و دادخواهی آن جامعه است.
 
گفتنی است، در این مراسم امیدرضایی تودیع و مصیب آسیابانی به عنوان دادستان جدید عمومی و انقلاب شهرستان منوجان معارفه شد.
 


لینک کوتاه: https://www.mizan.news/?p=791680

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارز و طلا