تخت روانچی: آزادسازی دارایی‌های مسدود شده افغانستان امری ضروری است

۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۸:۱۸ کد خبر: ۷۹۲۲۶۰ دسته بندی: سیاست، سیاست خارجی و هسته‌ای

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: آزادسازی دارایی‌های مسدود شده افغانستان به منظور احیای اقتصاد این کشور و نجات جان مردم امری ضروری است

– مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل روز چهارشنبه به وقت محلی در صحبت‌هایی که در نشست شورای امنیت درخصوص وضعیت افغانستان، داشت، اظهار کرد: آزادسازی دارایی‌های مسدود شده افغانستان به منظور احیای اقتصاد این کشور و نجات جان مردم امری ضروری است و به هیچ وجه نباید سیاسی و مشروط شود.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: افغانستان با یک بحران انسانی بی سابقه مواجه است. بر اساس گزارش‌های سازمان ملل، بیش از ۲۴ میلیون نفر به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند و نیمی از جمعیت با گرسنگی مطلق روبرو هستند. علاوه بر این، بیش از ۹ میلیون نفر آواره هستند. اگر وضعیت کنترل نشود، می‌تواند منجر به فروپاشی اجتماعی-اقتصادی این کشور شود.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران نگرانی جدی خود را از پیامد‌های مخرب احتمالی این وضعیت بر امنیت و ثبات منطقه از جمله کشور‌های همسایه ابراز می‌دارد. ایران تاکنون محموله‌های کمک‌های بشردوستانه شامل کالا‌های اساسی از جمله غذا، دارو، و تجهیزات پزشکی به افغانستان ارسال کرده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در ادامه افزود: پس از تسلط طالبان، ایران به منظور کمک به مردم افغانستان، مرز‌های خود را با افغانستان باز نگه داشته و در حال حاضر تجارت عادی بین دو طرف جریان دارد.

تخت روانچی به ورود آوارگان به ایران اشاره کرد و گفت: بعد از روی کار آمدن طالبان در تابستان گذشته، روزانه هزاران نفر از شهروندان افغانستان وارد ایران می‌شوند و به رغم تحریم‌های غیرانسانی ایالات متحده آمریکا که مشکلات زیادی را برای دولت و مردم ایران ایجاد کرده است، جمهوری اسلامی ایران خدمات مختلفی از جمله آموزش، بهداشت و درمان، آموزش‌های حرفه‌ای و اشتغال به آوارگان افغان مقیم کشورمان با کمترین کمک جامعه جهانی، ارائه می‌دهد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: علاوه بر این، ما همزمان با برنامه واکسیناسیون ایرانیان، پناهندگان افغان را نیز در برابر کرونا واکسینه می‌کنیم.

تخت روانچی تاکید کرد که به دلیل اعمال تحریم‌های آمریکا، منابع مالی ما محدود شده است. بدیهی است اگر جامعه جهانی نتواند به موقع به ایران کمک‌های لازم ارائه کند، ما به تنهایی قادر به ادامه حمایت خود از پناهجویان افغان که تعداد زیادی از آن‌ها از طریق ایران به دنبال رفتن به اروپا هستند، نخواهیم بود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: ما بار دیگر از جامعه بین‌الملل به ویژه کشور‌های کمک کننده می‌خواهیم که به مسئولیت‌های خود عمل کنند و منابع مالی جدید را به همسایگان افغانستان برای کمک به پناهندگان و آوارگان اختصاص دهند.

تخت روانچی با یادآوری اهمیت تلاش‌های سازمان ملل متحد در کمک به افغانستان گفت ایران همواره از تلاش‌ها و نقش سازمان ملل حمایت می‌کند.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل به قطعنامه ۲۶۱۵ شورای امنیت در مورد معافیت کمک‌های بشردوستانه از مقررات تحریمی اشاره و ابراز امیدواری کرد این قطعنامه بتواند فرایند کمک‌های بشردوستانه به موقع به مردم نیازمند در افغنستان را تسهیل کند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: در کنار مسائل بشردوستانه، نگرانی‌های مشروع دیگری مانند ضرورت ایجاد یک حکومت فراگیر و منتخب در افغانستان باید مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر این، باید برای مبارزه با تروریسم و جنایات سازمان یافته در افغانستان تلاش کرد و به همان اندازه مهم، ارتقا و حمایت از حقوق بشر همه افغان‌ها از جمله زنان و دختران، باید تضمین شود.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد افزود: ایران در تحقق این اهداف، به تعامل خود با همه طرف‌ها در افغانستان از جمله طالبان ادامه خواهد داد و در این راستا، اخیرا میزبان یک هیات بلندپایه از طالبان بوده است. ما همچنین به رایزنی‌های خود با همسایگان افغانستان و همچنین شرکای منطقه‌ای و بین المللی خود از جمله سازمان ملل ادامه خواهیم داد تا به صلح، امنیت و ثبات پایدار در افغانستان کمک کنیم.

نماینده ایران در سازمان ملل اظهار داشت: به دلیل اعمال تحریم‌های آمریکا، منابع مالی ایران محدود شده و بدیهی است که اگر جامعه جهانی نتواند به موقع به ایران کمک‌های لازم ارائه کند، ما به تنهایی قادر به ادامه حمایت خود از پناهجویان افغان که تعداد زیادی از آن‌ها از طریق ایران به دنبال رفتن به اروپا هستند، نخواهیم بود.


لینک کوتاه: https://www.mizan.news/?p=792260

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قیمت ارز و طلا