نباید سرنوشت داوطلب را به ۴ ساعت گره بزنیم

۰۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۳:۵۳ کد خبر: ۷۹۲۶۸۰ دسته بندی: آموزش، محیط زیست و میراث فرهنگی، جامعه

رئیس سازمان سنجش گفت: نباید سرنوشت داوطلب ورود به دانشگاه را را به ۴ ساعت گره بزنیم، با سنجش مکرر اضطراب دانش آموز را کاهش می‌دهیم.

– عبدالرسول پور عباس در نشست خبری تصمیم گیری برای شرایط و ضوابط برگزاری کنکور از سال ۱۴۰۱ گفت: آزمون‌های تمام هوشمندی را برای تمام داوطلبان کنکوری تا ۳ سال آینده طراحی خواهیم کرد.

وی ادامه داد:از سال ۱۴۰۱ تغییرات کنکور مبتنی بر قانون ۱۳۹۲ و اصلاحیه ۱۳۹۵ مجلس و قانون اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی خواهد شد.

رئیس سازمان سنجش بیان کرد: تغییرات کنکور از سال‌های آینده در جهت حفظ امنیت، ایجاد آرامش و روحیه بخشی و از بین بردن استرس داوطلبان کنکوری است.

پور عباس ادامه داد: تغییر آزمون در محتوای کنکور ۱۴۰۱ به دو روش است که اولین روش تاثیر مثبت ۴۰ درصدی معدل در کنکور است که قبلاً ۳۰ درصد بوده است و تغییر دومی این است که سوالات کنکوری از حالت کلیشه‌ای به محتوایی در چهارچوب کتب درسی اجرایی خواهد شد.

وی گفت:کنکور برای سال ۱۴۰۱ به اینصورت است که دفترچه و پاسخنامه به ۳ برابر ارتقا می‌یابد، یعنی یک دفترچه عمومی و دو دفتر چه تخصصی به همراه پاسخ نامه‌های جداگانه در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان سنجش بیان کرد: در حال ساماندهی گروهی هستیم تا بتوانند امنیت آزمون سراسری ۱۴۰۱ را حفظ کنند و طبق بررسی‌های اخیر بنده شخصی ۷۰ میلیون تومان جهت قبولی در دانشگاه به اشخاص دروغگو پرداخت کرده بود، اما داوطلب مجاز به انتخاب رشته نشده بود؛ بنابراین باید امنیت کنکور افزایش یابد.

وی گفت: نباید سرنوشت دانش آموز را به ۴ ساعت گره بزنیم، سنجش مکرر اضطراب دانش آموز را کاهش می‌دهد. کنکور یک مسابقه‌ای است که بر روح و روان افراد تاثیر می‌گذارد.

وی در مورد این سوال که چرا سنجش به عهده دانشگاه‌ها گذاشته نمی‌شود گفت:این امر عملیاتی نیست چرا که تعداد دانشگاه‌ها زیاد است حتی در گذشته که تعداد دانشگاه‌ها کمتر بود عملیاتی شدن آن سخت بود چرا که آزمون سراسری از سال ۱۳۴۹ برای جلوگیری از این امر ایجاد شد.

 


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.