۱۷۷ هزار خودرو عمومی در کشور گاز سوز شده است/ بومی سازی ۸۰ درصد تجهیزات سی ان جی در کشور

۰۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰:۰۱ کد خبر: ۷۹۷۵۰۸ دسته بندی: اقتصاد، انرژی

مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی گفت: تاکنون بر اساس ثبت نام‌هایی که انجام شده ۱۷۷ هزار خودرو عمومی در کشور به سیستم دوگانه سوز تبدیل شده است.

محمد حسین باقری در گفت‌و گو با میزان با اشاره به تعداد خودرو‌های دوگانه سوز شده در کشور، گفت: بر اساس مصوبه شورای اقتصادی موظف هستیم که یک میلیون و ۲۰۶ هزار خودرو را به دوگانه سوز تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: تاکنون بر اساس ثبت نام‌هایی که انجام شده ۱۷۷ هزار خودرو عمومی در کشور به سیستم دوگانه سوز تبدیل شده اند.

مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی گفت: در سراسر کشور ۷ پیمانکار داریم که اقدامات مربوط به دوگانه سوز شدن خودروها را انجام می‌دهند که این پیمانکاران نیز با ۳۴۳ کارگاه جهت تبدیل خودروها قرارداد منعقد کرده‌اند.

۱۲هزار خودرو در نوبت دوگانه سوز شدن

باقری با بیان این که ۱۲ هزار خودرو در نوبت برای تبدیل به دوگانه سوز شدن هستند، افزود: ۲۰ هزار خودرو در مرحله انتخاب کارگاه جهت تبدیل شدن به دوگانه سوز هستند.

صرفه جویی ۱۸۰ میلیون لیتر بنزین

وی بیان کرد: بر اساس آمار به دست آمده ۱۸۰ میلیون لیتر بنزین بابت تبدیل خودرو‌های بنزینی به CNG صرفه جویی شده است.

مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی اظهار داشت: با تبدیل شدن بیشتر خودرو‌ها به سوخت CNG به چرخه صرفه جویی همچنان اضافه می‌شود و ماهانه به این میزان صرفه جویی نیز افزوده می‌شود.

باقری در مورد بومی سازی تجهیزات جایگاه‌های سی ان جی در کشور گفت: در بحث جایگاه‌های سی ان جی حدود ۴ الی ۵ تامین کننده تجهیزات داخلی داریم که بر این اساس ۷۵ تا ۸۰ درصد تجهیزات سی ان جی در کشور بومی سازی اتفاق افتاده است.

مشکلی برای تامین جایگاه‌های سی ان جی وجود ندارد

وی ادامه داد: در زمینه تامین جایگاه‌های سی ان جی هیچ گونه مشکلی وجود ندارد

مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی خاطر نشان کرد: در بحث ساخت قطعات برای تبدیل خودرو‌ها به لحاظ تولید مخازن جایگاهی ۱۰۰ درصد خودکفا هستیم.

باقری در رابطه با کیت خودرو‌ها گفت: کیت نسل یک کاملاً بومی سازی است و هیچ مشکلی در رابطه با آن وجود ندارد. در رابطه با کیت نسل چهار در حال حاضر شرکت‌های تامین کننده داخلی فرایند بومی سازی آن‌ها را انجام می‌دهند که پیشرفت‌های بسیار خوبی در این زمینه به دست آمده است.

وی ادامه داد: مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو با این شرکت‌ها در ارتباط هستند و سازمان ملی استاندارد نیز به کارشان نظارت دارد امیدواریم اگر تاییدیه‌های لازم را دریافت کنند در بحث کیت نسل چهار هم پیشرفت‌های خوبی اتفاق افتاده لذا به محض دریافت تاییدیه‌های نوع تولیدشان از مراجع ذی صلاح می‌توانیم کیت نسل چهار را جایگزین کیت نسل یک کنیم.

برای احداث جایگاه سی ان جی هیچ محدودیتی نداریم

مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی تصریح کرد: هر زمان که بخش خصوصی بخواهد جایگاه سی ان جی احداث کند مجوز آن را صادر خواهیم کرد و همچنین کارمزد ویژه برای آن پرداخت خواهد شد.

باقری با بیان این برای احداث جایگاه سی ان جی هیچ محدودیتی نداریم، افزود: متقاضیان اگر درخواستی برای احداث داشته باشند مطابق قوانین شرکت ملی پخش در بحث احداث جایگاه ها، با کارمزد ویژه می‌توانند جایگاه احداث کنند.

مصرف متوسط سی ان جی در کشور روزانه ۲۳ میلیون متر مکعب است

وی ادامه داد: در حال حاضر مصرف متوسط سی ان جی در کشور روزانه ۲۳ میلیون متر مکعب است که معادل ۲۳ میلیون لیتر بنزین می‌باشد.

مدیر طرح CNG شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی تاکید کرد: از مردم و مالکین خودرو‌های دوگانه سوز خواهش می‌کنیم تا جایی که امکان دارد از سوخت سی ان جی استفاده کنند تا هم اقتصاد خانوارشان را تحت تاثیر قرار دهند و هم صرفه جویی کلان بنزین اتفاق بیفتد و از طرفی هم کاهش آلودگی هوا را داشته باشد.

باقری گفت: سوخت سی ان جی با توجه به ذاتش ذرات معلق ندارد لذا باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: تعداد ۲ هزار و ۴۰۰ جایگاه فعال سی ان جی در کشور وجود دارد که هر چقدر مراجعه کننده وجود داشته باشد پاسخگوی نیاز آن‌ها خواهیم بود.

 


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *