مدال طلا بر گردن امامی، فیروزپور و محبی/ کشتی آزاد ایران با ۶ طلا، یک نقره و یک برنز قهرمان شد

۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۷:۵۱ کد خبر: ۸۰۹۶۳۳ دسته بندی: کشتی و وزنه برداری، ورزشی

نمایندگان اوزان ۷۴، ۹۲ و ۱۲۵ کیلوگرم کشورمان با پیروزی مقابل حریفان در دیدار نهایی رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی آسیا به مدال طلا دست یافتند.

– سی و پنجمین دوره رقابت‌های کشتی آزاد بزرگسالان قهرمانی آسیا طی روز‌های ۳ و ۴ اردیبهشت ماه در شهر اولان باتور مغلوستان برگزار شد که در پایان تیم ایران با ۶ مدال طلای رحمان عموزاد در وزن ۶۵ کیلورگرم، یونس امامی در وزن ۷۴ کیلوگرم، علی سوادکوهی در وزن ۷۹ کیلوگرم، امیرحسین فیروزپور در وزن ۹۲ کیلوگرم، محمدحسین محمدیان در وزن ۹۷ کیلوگرم و یداله محبی در وزن ۱۲۵ کیلوگرم، مدال نقره داریوش حضرتقلی زاده در وزن ۶۱ کیلوگرم و مدال برنز محسن مصطفوی در وزن ۸۶ کیلوگرم و کسب ۲۰۱ امتیاز بعنوان قهرمانی دست یافت.

پس از تیم ایران تیم‌های هند و قزاقستان به ترتیب با ۱۵۲ و ۱۵۱ امتیاز دوم و سوم شدند.

نتایج کشتی‌گیران کشورمان در روز پایانی به شرح زیر است:

در وزن ۶۱ کیلوگرم داریوش حضرتقلی‌زاده در دور اول با نتیجه ۹ بر ۶ مقابل این سانگ چویی از کره جنوبی به پیروزی دست یافت. وی در دور دوم با نتیجه ۱۴ بر ۱۱ علی بیگ علی بیگوف (کشتی گیر روسی الاصل) قهرمان آسیا از بحرین را از پیش رو برداشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی در این مرحله با نتیجه ۶ بر ۵ از سد اکبر کوربانوف از قزاقستان گذشت و به دیدار فینال راه یافت. حضرتقلی‌زاده در این با نتیجه ۱۰ بر صفر مغلوب ری هیگوچی دارنده مدال نقره المپیک از ژاپن شد و به مدال نقره بسنده کرد.

در وزن ۷۴ کیلوگرم یونس امامی پس از استراحت در دور اول در دور دوم با نتیجه ۷ بر ۵ دایچی تاکاتانی دارنده مدال نقره بازی‌های آسیایی از ژاپن را مغلوب کرد. وی در دور بعد و در مرحله نیمه‌نهایی با نتیجه ۱۰ بر صفر بیامبادورج بات اردن از مغولستان را شکست داد و فینالیست شد. امامی در این دیدار با نتیجه ۵ بر ۲ از سد نورکجا کایپانوف دارنده مدال نقره جهان و قهرمان آسیا از قزاقستان گذشت و به مدال طلا دست یافت.

در وزن ۸۶ کیلوگرم محسن مصطفوی در دور اول با نتیجه ۱۰ بر صفر دولت مراد اورازگیلیوف از ترکمنستان را شکست داد، اما در دور بعد با نتیجه ۶ بر صفر مغلوب دیپاک پونیا دارنده مدال نقره جهان از هند شد که با توجه به حضور این کشتی‌گیر در دیدار فینال، وی به دیدار رده بندی راه یافت. مصطفوی در این دیدار با نتیجه چهار بر صفر از سد گوان اوک کیم از کره جنوبی گذشت و به مدال برنز رسید.

دروزن ۹۲ کیلوگرم امیرحسین فیروزپور در دور نخست با نتیجه ۱۱ بر صفر آدیلت داولومبایف دارنده مدال نقره آسیا و برنز بازی‌های آسیایی از قزاقستان را مغلوب کرد. وی در دور بعد و در مرحله نیمه نهایی با نتیجه ۱۰ بر صفر تاکوما اوتسو دارنده مدال نقره آسیا از ژاپن را از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد. فیروزپور در دیدار فینال با نتیجه ۱۱ بر صفر مقابل اورگیلوخ داگوادورج از مغولستان به پیروزی دست یافت و صاحب مدال طلا شد.

در وزن ۱۲۵ کیلوگرم که ۹ نفر شرکت کرده‌اند، یدالله محبی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه ۱۱ بر ۲ از سد سرداربک خولماتوف از ازبکستان گذشت و گام به نیمه‌نهایی گذاشت. وی در این مرحله با نتیجه ۱۲ بر ۲ باتمانگای انختسوشین از مغولستان را از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد. محبی در دیدار پایانی با نتیجه ۳ بر  یک از سد علیشیر یرگالی از قزاقستان گذشت و قهرمان شد.

رده بندی انفرادی این رقابت‌ها به شرح زیر است:

۵۷ کیلوگرم: ۱- کومار راوی (هند) ۲- راخات کالژان (قزاقستان) ۳- آلماز سمانبکوف (قرقیزستان) و رایکوتو آرای (ژاپن) … ۸- رضا مومنی (ایران)

۶۱ کیلوگرم: ری هیگوچی (ژاپن) ۲- داریوش حضرتقلی زاده (ایران) ۳- اولوبک ژولدوشبکوف (قرقیزستان) و اکبر کوربانوف (قزاقتسان)

۶۵ کیلوگرم: ۱- رحمان عموزاد خلیلی (ایران) ۲- باجرانگ پونیا (هند) ۳- عباس رحمان اف (ازبکستان) و کایکی یاماگوچی (ژاپن)

۷۰ کیلوگرم: ۱- تایشی ناریکانی (ژاپن) ۲- ارنظر آکمات علی اف (قرقیزستان) ۳- ناوین ناوین (هند) و سیرباز تالگات (قزاقستان) ۵- محمدمهدی یگانه جعفری (ایران)

۷۴ کیلوگرم: ۱- یونس امامی (ایران) ۲- نورکجا کایپانوف (قزاقستان) ۳- دایچی تاکاتانی (ژاپن) و اسلام بک اوروزبکوف (قرقیزستان)

۷۹ کیلوگرم: ۱- علی سوادکوهی (ایران) ۲- بالیان گوراو (هند) ۳- ارسلان بوداژاپوف (قرقیزستان) و یودایی تاکاهاشی (ژاپن)

۸۶ کیلوگرم: ۱- عظمت دولتبیکوف (قزاقستان) ۲- دیپاک پونیا (هند) ۳- محسن مصطفوی (ایران) و بوبور اسلام اف (ازبکستان)

۹۲ کیلوگرم: ۱- امیرحسین فیروزپور (ایران) ۲- اورگیلوخ داگوادورج (مغولستان) ۳- آدیلت داولومبایف (قزاقستان) و ویکی ویکی (هند)

۹۷ کیلوگرم: ۱- محمدحسین محمدیان (ایران) ۲- باتزول اولزیسایخان (مغولستان) ۳- مامد ابراگیم اف (قزاقستان) و ساتیوارت کادیان (هند)

۱۲۵ کیلوگرم: ۱- یداله محبی (ایران) ۲- علیشیر یرگالی (قزاقستان) ۳- یی هیون جونگ (کره جنوبی) و باتمانگای انختسوشین (مغولستان)

رده بندی تیمی: ۱- ایران ۲۰۱ امتیاز ۲- هند ۱۵۲ امتیاز ۳- قزاقستان ۱۵۱ امتیاز ۴- ژاپن ۱۴۰ امتیاز ۵- مغولستان ۱۱۵ امتیاز ۶- قرقیزستان ۱۰۴ امتیاز


لینک کوتاه چاپ

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.