۲۳ فروردين ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۹
کد خبر:۷۱۶۲۵۹
وکیل‌آنلاین پاسخ می‌دهد
چه کسانی قادر به تصرف در اموال خود نیستند؟ کارشناسان وکیل‌آنلاین در این مورد توضیح داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری میزان، پرسش مخاطب وکیل‌آنلاین درباره کسانی که قادر به تصرف در اموال خود نیستند، از این قرار است:

با سلام و عرض ادب برای صغار پسر و دختر تا چه سنی باید قیم تعین شود و ایا دخترسیزده و نیم ساله نیاز به قیم دارد؟ لطفا در صورت امکان مستدل و با ماده قانونی پاسخ داده شود
 
پاسخ کارشناسان وکیل‌آنلاین:
برابر ماده ۱۲۰۷ قانون مدنی اشخاص ذيل محجور و از تصرف در اموال و حقوق مالي خود ممنوع هستند: صغار، اشخاص غيررشيد، مجانين.
برابر ماده ۱۲۰۸ همان قانون غيررشيد كسي است كه تصرفات او در اموال و حقوق مالي خود عقلائي نباشد.
همچنین برابر ماده ۱۲۱۰ قانون مذکور، هیچکس را نمی توان بعد از رسیدن به سن بلوغ به عنوان جنون یا عدم رشد محجور نمود مگر آن که عدم رشد یا جنون او ثابت شده باشد.
تبصره یک این ماده نیز سن بلوغ در پسر را پانزده سال تمام قمری و در دختر نه سال تمام قمری اعلام کرده است.
از طرف دیگر مطابق تبصره ۲ همان ماده اموال صغیری را که بالغ شده در صورتی می توان به او داد که رشد او ثابت شده باشد. (اصلاحی مطابق قانون اصلاح موادی از قانون مدنی مصوب ۱۳۷۰).
برابر ماده 1217 قانون مذکور نیز، اداره اموال صغار و مجانين و اشخاص غيررشيد به عهده ولي يا قيم آنان است.
منظور از ولی، پدر و ‌پدر بزرگ ( ولی قهری) است که در عیاب پدر بر صغیر ولایت دارد. 
ضمناً برابر ماده ۱۲۱۸ قانون مدنی نیز براي اشخاص ذيل نصب قيم مي شود:
1 - براي صغاري كه ولي خاص ندارند (پدر و‌پدر بزرگ).
2 - براي مجانين و اشخاص غيررشيد كه جنون يا عدم رشد آنها متصل به زمان صغر آنها بوده و ولي خاص نداشته باشند.
3 - براي مجانين و اشخاص غيررشيد كه جنون يا عدم رشد آنها متصل به زمان صغر آنها نباشد.
 
انتهای پیام/
ارسال نظرات
وکیل آنلاین صفحه خبر

چگونه دادخواست بنویسیم/ دعوای مطالبه خسارت

تنظیم دادخواست امری تخصصی است که حسب مورد می تواند متفاوت باشد. بنابراین ممکن است در یک موضوع واحد از فرم واحدی استفاده نشود. مخاطبین وکیل آنلاین می توانند در این قسمت با انواع دعاوی و نیز نحوه اقدام از طریق دادگستری آشنا شوند.
بیشتر بخوانید
آخرین اخبار